Projekt víkendů ve znamení zahraničních partnerských měst a jejich zemí startuje v Lounech. První se uskuteční od 18. do 20. října a zájemci budou moci poznat Holandsko, novějším názvem Nizozemí. Tam má město na Ohři spřátelené sídlo Barendrecht.

Akci připravují komise cestovního ruchu při radě města Loun a Nadace Club 2020 Louny Barendrecht. Holandský víkend zahájí na společném setkání v hotelu Caramell na Mírovém náměstí podnikatelé z obou zemí, a to v pátek 18. října ve tři hodiny odpoledne. V 17 hodin už si na své přijdou také zájemci z řad veřejnosti. Kongresový sál městské knihovny totiž přivítá Daniëla Hagena, zakladatele a ředitele firmy Dutch Masters, s přednáškou. Přítomní budou moci zhlédnout dokument o Nizozemí.

Sobota na Mírovém náměstí

Hlavní program se uskuteční v sobotu. Mezi 8. a 14. hodinou budou na centrálním Mírovém náměstí stánky s prezentacemi například lounského informačního centra, Ústeckého kraje nebo již zmíněné Nadace Club 2020 Louny Barendrecht. Příchozí budou moci také ochutnat vyhlášené holandské sýry.

Ve stejné době, přesněji mezi 8. a 17. hodinou, budou v centru Loun k vidění ukázky holandské hry Sjoelen, přezdívané holandský billiard. Její počátky se datují zhruba k roku 1600, pak ale byla až do první poloviny 20. století prakticky zapomenuta. Nyní se provozuje ve stolní verzi a v Nizozemsku je velmi populární.

Milovníci sportu se budou moci dále přijít podívat na volejbalové utkání zástupců obou zemí, a to mezi 15. a 17. hodinou do ZŠ Přemyslovců. Večer proběhne od 19 hodin společenské setkání s živou hudbou v restauraci Stromovka. Po celý víkend budou moci zájemci ochutnat holandské speciality ve zmíněném hotelu Caramell.

Novinka v podobě zahraničních víkendů má prohloubit spolupráci s partnerskými městy. Kromě Barendrechtu Louny udržují aktivní vztahy také se slovenským Lučencem, německým Zschopau a francouzským Veneux Les Sablons. „Pokud se nyní akce povede a lidé o ni budou mít zájem, chceme pokračovat i v představování ostatních zemí," uvedla již dříve Eva Bitnerová, tajemnice komise cestovního ruchu.