Exotické anturie neboli toulitky už natrvalo zakořenily v Dobroměřicích na Lounsku. Ve dvou sklenících je pěstuje Ladislav Holý, který se pyšní tím, že jeden druh této neobvyklé květiny je pojmenován po něm. „Začalo to návštěvou botanické zahrady v Teplicích, tam jsem viděl poprvé impozantní rostliny a jejich neobvyklá krása a rozmanitost mě okouzlila," popsal. Zpočátku je pěstoval společně s jinými v bytě. Záliba pak přerostla ve velké hobby a dnes jich má ve dvou sklenících na pět set.

Výběr je přitom pestrý od drobných po velké, od zelených přes červené až po růžové. Listy mohou dorůstat délky až tří metrů. „Já je pěstuju v nádržích v zemině, na které je mech," přiblížil Holý.

V bytech se rostlinám daří

Anturie mají domov v tropických částech Ameriky. Objevují se na vlhčích místech na skalách, stráních, pod stromy v podrostu nebo volné půdě. Zatímco ty dovezené jsou náročnější, ty vypěstované v Česku zvládnou i péči nevyškoleného zahrádkáře. „Je až s podivem, jak se jim daří v bytech. Někteří mi je pak vracejí, protože dorostou velikosti, která je pro ně neúnosná," zmínil Holý.

Vědci už popsali na 700 druhů, předpokládá se, že jich je však mnohem více. Některé nalezené tak stále čekají na určení. Jedna, která do Dobroměřic dorazila z Ekvádoru, nese příjmení českého pěstitele. „Věnuji se anturiím už 35 let, takže toto je pro mě taková odměna," poznamenal.

Toulitky z Dobroměřic míří do botanických zahrad i pokojů drobných pěstitelů. „Všechno, co prodejem vydělám, dám zpátky do kytiček, je to zkrátka velký koníček," uzavřel Holý.

Radka Fialová