Statisíce korun by měla Žatecká teplárenská (ŽT) během nadcházející zimy ušetřit díky tomu, že byl přeložen do země horkovod z výtopny v Perči k jižnímu okraji Žatce.

Potrubí v délce kilometr a půl bylo do země přeloženo v rámci projektu rekonstrukce tepelného hospodářství v Žatci právě kvůli tomu, aby se zamezilo velkým tepelným ztrátám při přenosu.

Ztráty tepelné soustavy ŽT dosáhly v některé měsíce uplynulé zimy sedmi procent, o rok před tím, kdy ještě nebyl horkovod uložen v zemi, to bylo devět.

„S přesným určením úspor na vyměněném horkovodu to není jednoduché. Kilometr a půl dlouhý horkovod je jen malou částí z celého horkovodního rozvodu Žatecké teplárenské, který činí přibližně 22 kilometrů,“ sdělila Alena Hlávková, ředitelka ŽT.

Při tužší zimě větší úspory

V absolutních hodnotách má podle ní na nižší čísla ztrát v lednu a v únoru letošního roku vliv také skutečnost, že se vyrobilo a také dodalo o dost méně tepla, než v předešlém roce a tak základ, ze kterého se ztráty počítají, byl v roce 2010 menší. „Nicméně je jasně vidět, že k poklesu ztrát skutečně výrazně došlo. I za nižší výroby tepla jsme došli k výsledku, že položením nového horkovodu jsme ušetřili za dva zimní měsíce přibližně 912 GJ tepla. Vynásobením průměrnou cenou za jeden GJ, která je v Žatci 350 korun bez daně, to dělá 319 tisíc korun. V případě chladnější zimy budou úspory výrazně vyšší,“ uvedla ředitelka ŽT.

Projekt rekonstrukce tepelného hospodářství ŽT stál zhruba tři sta milionů korun, největší část z toho spolkla výstavba nové kotelny na biomasu v Perči, která kromě tepla vyrábí i elektrickou energii. Přeložení horkovodu do země mezi Perčí a Žatcem stálo přibližně třicet milionů korun.