V Lounech a Černčicích sílí strach z přistěhování stovek nepřizpůsobivých lidí. Po městě a obci se šíří informace, že do bývalého hotelu Graf se přistěhují problémoví obyvatelé z Kladenska a Mostecka.

Největší obavy mají lidé, bydlící v přímém sousedství budovy. Komplex vlastnil Ústecký kraj, ale nedávno ho formou dražby prodal jinému majiteli.

„Bydlíme v Zahradním městě a samozřejmě máme obavy. Nechceme se bát vyjít před vlastní domy, bát se nechávat na zahradě děti, ba dokonce je nepouštět do školek a škol jen kvůli tomu, aby je za rohem někdo nepřepadl,“ říkají manželé Králikovi z Loun.

Bývalý hotel koupila společnost G. Fox – Spurt, s. r. o., za kterou jedná Jan Kozák. Vedení obce Černčice a města Loun opakovaně ujistil, že ubytovnu z něj dělat nebude. Zástupci se sešli tento týden a dohodu podepsali písemně (dokument najdete níže). „Pan Kozák nám stručně sdělil, že objekt zakoupili ze spekulativních důvodů. Připadalo jim to jako velmi výhodná nabídka. Zároveň nás upozornil, že v žádném případě tam nechce vybudovat ubytovnu pro problémové a nepřizpůsobivé obyvatele. Podle jeho slov si sám nenechá zničit svůj majetek,“ uvedl starosta Černčic Jindřich Šus.

Starosta tedy věří, že černý scénář, jehož se lidé bojí, se nenaplní. „Navrhli jsme mu možné využití pro školství, zdravotnictví, zařízení pro seniory. Budovy by se mohly také zdemolovat a pozemky rozparcelovat pro rodinné domy,“ doplnil J. Šus.

Lidé jsou připravení protestovat

I přes optimistický pohled starosty však obavy lidí přetrvávají. „Nějaký ústní příslib nám nestačí. Uděláme maximum, aby tu žádná ubytovna nebyla. Jsme připraveni i sepsat stížnost proti postupu Ústeckého kraje formou petice či jiných protestů,“ říká odhodlaně Jan Králik. Jak uvedl, je roztrpčen i z přístupu vedení kraje. „Psali jsme dotaz přímo hejtmance, ale nikoho v Ústí naše obavy nezajímají. Ani nám neodepsala,“ dodal J. Králik.

close Hotel Graf v Lounech zoom_in V případě, že by se i přes ujištění nového majitele z hotelu stala ubytovna, pokusí se Louny i Černčice všemi možnými prostředky zabránit přistěhování nových „nájemců“. „Využijeme všech možností, jak využití objektu pro ubytovnu pro nepřizpůsobivé občany zabránit. Vývoj budeme sledovat,“ ujišťuje také místostarosta Loun Pavel Csonka.

Podle územního plánu Černčic nelze komplex využívat pro k dlouhodobému ubytování. Avšak tento argument je trochu chatrný, protože před několika lety ve stejném místě byla právě ubytovna.

Hotel Graf se Ústecký kraj snažil prodat několik let. Podařilo se mu to až 15. září – za necelých osm milionů korun. V minulých letech tam sídlila i psychiatrická léčebna pro děti. Komplex nabízel kraj ve veřejné dražbě, což znamená, že si nemohl stanovit žádné podmínky budoucího využití, což lidem vadí.

Provozovat ubytovnu je přitom v posledních letech v Čechách výhodný byznys. Tito podnikatelé využívají svízelné situace většinou nezaměstnaných lidí s nízkými příjmy, kteří nemají kam jinam jít, a také toho, že stát jim vyplácí příspěvek na bydlení, a to i v případě vysoko nastavených nájmů. Tyto peníze od státu končí právě na kontech majitelů ubytoven.