Zatímco v lounských hotelech návštěvníci města převažují, v Žatci se ubytovávají hlavně zaměstnanci různých firem, které práce zavedla do města nebo okolních průmyslových zón. A ani hotelnictví neminulo všeobecné zdražování.

„Covid jsme přežili díky vlastním finančním prostředkům z jiného podnikání. Pomoc státu byla nedostatečná, kdybychom byli odkázáni jen na ni, zkrachovali bychom. Teď se hosté vracejí, v porovnáním s předcovidovou dobou jich je asi devadesát procent,“ sdělila manažerka hotelu Zlatý lev v Žatci Štěpánka Stibůrková. Ani tomuto hotelu se nevyhnul současný růst cen, hosté si za pokoj připlatí o pětinu víc. Drtivá většina hostů hotelu Zlatý lev jsou podle Stibůrkové lidé, kteří do města přijeli kvůli práci. Ať už v Žatci nebo v blízké průmyslové zóně Triangle.

Také do dalších žateckých hotelů, Černý orel a Zlatý anděl, se vrátili po pandemii covidu hosté. „Dá se říct, že obsazenost pokojů je téměř v normálu,“ řekla provozní obou hotelů Lenka Vostřelová. Ani Černý orel a Zlatý lev nežijí z turistů, většina jejich zákazníků jsou rovněž lidé, kteří přijeli do města kvůli práci. „Máme výhodu, že je v hotelu Černý orel kongresový sál. Využívá se pro různé firemní akce spojené s ubytováním,“ přiblížila Lenka Vostřelová. „Počty ubytovaných turistů jsou významné jen při Dočesné, jsme proto rádi, že město rozhodlo, že bude opět dvoudenní,“ dodala. Oba hotely zdražily ubytování přibližně o stokorunu. „Zdražení jsme se nemohli vyhnout. Náklady vzrostly ve všech směrech,“ sdělila provozní.

Také do hotelu Černý kůň v Lounech se hosté vracejí. „Většinou se jedná o návštěvníky města, poptávka po ubytování je hlavně o víkendech. Jak se rozbíhá turistická sezona, hostů je víc a víc. Znát je, když se v Lounech koná nějaká větší akce,“ sdělila pracovnice zmíněného hotelu Hana Maršálová. Letos na jaře se pokoje zaplnily například při výstavě Dům a zahrada, soutěžích aerobiku a basketbalu ve sportovní hale.

Podobně hovoří provozní lounského hotelu Union Miroslav Kučera. „Návštěvníci města z řad turistů i ze zahraničí se vrací, v porovnání s předcovidovou dobou jsme na třech čtvrtinách hostů. Je znát, když se v Lounech koná nějaká větší akce, pak je hotel plný,“ sdělil. Řada lidí má v hotelu rezervaci ubytování na léto, ať na delší či víkendové pobyty ve městě. I v hotelu Union museli za ubytování zvýšit ceny. „Zdražovali jsme postupně, snad už naposledy,“ doufá Miroslav Kučera.