Kačenka česká, čirůvka májovka, smrž obecný. Houbaři z lesů nosí první úlovky. Současné vlhké počasí si pochvalují. Sbírají jarní druhy hub, pokud nepřijde sucho, růst těch všeobecně známějších, hřibovitých, očekávají kolem poloviny června.

„V sobotu jsem byl na houbách, našel jsem májovky. Spíš než v klasickém lese je třeba houby hledat na jeho okrajích, u potoků nebo rybníků,“ sdělil předseda spolku Mykologický kroužek Kryry Jaromír Konderla. Na jihu Ústeckého kraje rostou nyní i kačenky, najít lze také smrže. „Pokud současné počasí vydrží a nepřijde sucho, během dvou, tří týdnů začnou růst hřibovité houby. Kozáci a křemenáče,“ předpokládá Konderla.

Na houby na Podbořansko, konkrétně ke Vroutku, se vydal také jeden z nejuznávanějších mykologů z regionu, Pavel Dombaj ze Žatce. „Deštivé počasí růst hub krásně vybudilo. Jarní druhy rostou, hřibovité by se mohly objevit v červnu,“ potvrdil.

Na houbách byl na jaře několikrát také mykolog z Ústí nad Labem Martin Kříž. „Teď rostou spíš v listnatých lesích, v jehličnatých skoro nic,“ popsal svou zkušennost z houbaření na Děčínsku, Litoměřicku a Ústecku. Také on našel řadu jarních druhů, hlavně májovky. „Hřibovité houby někdy rostou už koncem května, letos to bude kvůli chladnějšímu průběhu jara o něco později,“ vysvětlil.

O Češích se říká, že je to národ houbařů. Většina z nich ale vyráží do lesů s košíky až v létě a na podzim. Právě kvůli hřibovitým druhům. Jarní druhy hub jsou ale neprávem opomíjené, nyní rostoucí májovky jsou výborné třeba ve smetanové omáčce nebo v polévce.

Pro sběr hub je zásadní jejich alespoň základní znalost, jedlá je zhruba polovina v Česku rostoucích druhů. Některé jedovaté druhy, například ucháč obecný, rostou už teď. Tato jarní houba typická svým mozkovitě zprohýbaným kloboukem má tmavě kaštanovou barvu, následky otravy jsou podobné jako u muchomůrky zelené. „Na okrajích lesních cest a lesů rostou také zvonovky jarní, což je je prudce jedovatá houba. Lidé si ji občas pletou se špičkou,“ upozornil Pavel Dombaj. Ten v minulých sezonách našel jedovaté houby třeba i v parku pod žateckou nemocnicí, konkrétně muchomůrky zelené.

Ústecký kraj má i přes svůj průmyslový a zemědělský charakter lokality, kam se dá na houby zajít. „Já jezdím na svá oblíbená místa u Velké Černoci, mám fleky i u Nečemic nebo Deštnice. Když mám čas, tak jedu až do Blatna. Na houby na jaře ale nechodím, znám jen ty hřibovité, které rostou v létě a na podzim,“ sdělil Roman Stejskal ze Žatce.

Právě na jím zmíněné jižní hranici Ústeckého kraje se nacházejí rozlehlé lesy, v oblastech má své chaty a chalupy řada lidí z Lounska, Mostecka a Chomutovska. Právě z nich se často rekrutují vášniví houbaři.