„Nad obcí Hlubany a okolo Buškovic i jinde se namnožilo několik milionů hrabošů polních. Nikdo nic takového nepamatuje,“ sdělil tajemník podbořanské radnice a předseda mysliveckého spolku v sousedních Buškovicích Martin Gutzer.

S přemnoženými hraboši polními se potýkají hlavně zemědělci. Farmář Jaromír Rathouský z Vysokých Třebušic odhaduje škody na řepce a pšenici na 11 milionů korun při předpokládaných tržbách 14 milionů. Jeho kolega z oboru Jan Bartoš, který hospodaří na 3500 hektarech polí na Podbořansku a Žatecku, rovněž hovoří o velkých ztrátách. „Odhaduji je na čtyřicet procent,“ řekl.

Taktické cvičení.
OBRAZEM: V průmyslové zóně Triangle se konalo hasičské cvičení

Přemnožení hraboše polního na Podbořansku na druhou stranu přineslo zvýšení počtu dravých ptáků. A to i stále vzácnějších sov. „V letošním roce je na Podbořansku velký počet hnízd vzácných dravců. Víme třeba o dvou hnízdech sovy pálené s velkým počtem mladých. Je tady také několik hnízd kalousů ušatých, kteří se nebojí hnízdit na zahradách obydlených domů,“ přiblížil Gutzer. Podle něj byla na Podbořansku zaznamenána i rodina výra, který vyvedl čtyři mladé. „Normálně má jen jedno, i dvě jsou výjimkou,“ vysvětlil.

Podbořansko je jednou z mála oblastí ČR, kde se stále vyskytuje sýček obecný – dříve běžná sova, dnes kriticky ohrožená.

Počet párů sýčků obecných v ČR se odhaduje na desítky. Jejich stavy sledují odborníci z České společnosti ornitologické (ČSO) a Ústavu biologie obratlovců AV ČR. Ti letos zaznamenali jen v severních Čechách 95 mláďat této malé sovy, což je o třetinu víc než loni a také historicky nejvíce za dobu, kdy ČSO sýččí populaci sleduje. Ornitologové silný rok přičítají právě dostatku hrabošů, kterými se v době jejich hojnosti mladí sýčci přednostně živí.

Ledvice (v bílém) - Dobroměřice 4:1
Dobroměřice jsou zatím s přípravou na novou sezonu spokojené

„Sýčci běžně mívají tři až pět mláďat, ale my jsme letos objevili pět snůšek se šesti mláďaty a jednu snůšku se sedmi. Při kontrole budek jsme zjistili, že sýčci měli velké zásoby hrabošů. V jedné budce jsme jich napočítali dokonce 21. Sýčci ze silného hrabošího roku těžili opravdu významně,“ vysvětlil Martin Šálek, hlavní koordinátor ochrany sýčků z ČSO a Ústavu biologie obratlovců AV ČR.

Na Podbořansku se objevilo také velké množství puštíků obecných. Odborníci nezaznamenali jen zvýšený výskyt sov, ale i dalších dravých ptáků. Doložen je výskyt orla mořského a vzácnějšího orla křiklavého, vidět jsou sokoli a rarozi. „Vedle běžného motáka rákosního se na Podbořansku pohybují dva až tři páry vzácného motáka lužního. Je pravděpodobné, že zde i hnízdí. Přitom počet hnízd v ČR se odhaduje přibližně jen na deset,“ přiblížil Martin Gutzer.

Z přemnožených hrabošů těží také volavky, jeřábi a čápi. V některých honitbách Podbořanska se kvůli boji s přemnoženými hlodavci nyní nestřílejí lišky.

Ilustrační foto - volby
O Senát usiluje deset lidí. Hamousová nakonec obhajovat bude