Razantní krok, který se týká hracích automatů, připravila žatecká radnice. Zastupitelé města schválili vyhlášku, která je úplně zakazuje v centru města a přilehlých ulicích.

Platit bude od 1. října. Od té doby radnice nepovolí v centru Žatce ani jeden výherní hrací automat. Těm současným by měly postupně vypršet smlouvy, které už nebudou obnoveny. Z centra města tak vymizí.

„Vyhláška úplně zakazuje výherní hrací automaty v městské památkové rezervaci a blízkém okolí. Zákaz se týká také Svatováclavské ulice v Podměstí, a to kvůli tamním školám," vysvětlil kolegům v zastupitelstvu města Jan Novotný, místostarosta Žatce.

„Nepřestěhují se tím ale automaty do jiných částí města? Například na sídliště Jih, kde je velká základní škola?" zeptal se zastupitel Milan Pipal. „Jedním ze smyslů vyhlášky je vytlačit automaty z centra města. Později můžeme vyhlášku upravit a zakázat je také jinde," dodal radní a zastupitel Jaroslav Hladký.

Videoterminály zatím pokračují

Zákaz se netýká videoterminálů, které povoluje ministerstvo financí. „Ty fungují na základě vyhlášky, jejíž platnost skončí v roce 2014. Předpokládám, že pak zakážeme i je," řekl místostarosta Jan Novotný.

Nová vyhláška ale na druhou stranu bude znamenat nižší příjem do rozpočtu Žatce. Letos město odhaduje, že z poplatků za všechny hrací automaty na svém území získá sedm milionů korun. Omezováním a zakazováním automatů se tyto příjmy do rozpočtu města budou snižovat. „Výpadky pro město budou postupné tak, jak budou provozovatelům automatů dobíhat smlouvy," sdělila Zdeňka Hamousová, starostka Žatce.

Město Žatec je vyhláškou nejrazantnější z okolních měst, co se týká regulace hazardu. V Lounech platí od loňska městská vyhláška, podle které musí být výherní hrací automaty vypnuty v době od 6 do 19.30 hodin. Její dodržování pravidelně kontrolují strážníci městské policie.