Zná to každý sportovec. Důležité duely. Vyzvete svého známého, s kterým se často a hodně hecujete, na zápas. Tentokrát, dejme tomu, v tenise, utkání se má konat v Podbořanech na kurtech v areálu Tatranu. V rozhodujícím okamžiku vám soupeř dává míček na čáru… A ejhle, tenisový míček letí úplně jinam než má, netrefujete, zákony fyziky neplatí. Prohráváte…

Tohle se už tři roky běžně stává na nových tenisových kurtech v Podbořanech. Kvůli problémům s umělým povrchem se tamní radnice pře s firmou Ekostavby Louny, která sportoviště stavěla. Náprava pro sportovce ale pořád nepřichází.

„Rozhodli jsme se teď přizvat soudního znalce, který by měl určit, co se při výstavbě kurtů udělalo špatně a jak situaci napravit. Mrzí nás, že se to tak táhne. Trváme na kompletní výměně povrchu, aby už konečně byly problémy vyřešeny. Kurty se řeší už strašně dlouho,“ říká starosta Podbořan Radek Reindl.

Problémy byly už při prvním položení umělého povrchu na podzim 2008. Na koberci tehdy míčky neskákaly, jak měly. Radnice proto kurty reklamovala a společnost Ekostavby zajistila nápravu. Koberec se pokládal znovu, tehdy si ještě vedení města spolupráci a rychlost řešení pochvalovalo; na rozdíl od současného stavu. Objevila se totiž hned vzápětí další závada a její řešení se už táhne dodnes. Při opravách na jaře 2009 firma podle města koberec špatně položila, problémy s míčky jsou ve spojích. Pokud míček dopadne na spoj, odskakuje špatně.

Náprava ano, ale…

Firma Ekostavby Louny pochybení přiznává, dohaduje se ale o způsobu odstranění závady. Společnost chce levnější lokální opravy, zatímco radnice dražší kompletní výměnu povrchu.

Archivní snímek nových kurtů v Podbořanech„Přiznáváme, že reklamace je oprávněná. Skutečně v místech, kde jsou spoje, je povrch zvednutý a míček tam může špatně odskočit,“ řekl na dotaz Deníku Jiří Benda ze společnosti Ekostavby Louny. „Jde ale podle nás o jednoduše odstranitelnou závadu. Upravíme podložku pod umělým povrchem. Jde o lokální opravy, které jsme ochotni zrealizovat co nejdříve. Jsme přesvědčeni, že po opravě žádný problém na místě nebude,“ pokračoval s tím, že jeho firma bude v nejbližších dnech žádat město o umožnění vstupu na kurty, aby oprava mohla proběhnout.

Vedení radnice ale trvá na kompletní výměně povrchu a odmítá malé zásahy. Přiměla ho k tomu zkušenost s první reklamací, po které míčky na některých místech stejně neskáčou dobře. „Závada se odstraňovala několikrát a pořád to nefunguje. Proto teď už trváme na kompletní výměně,“ dodal podbořanský starosta. Pokud soudní znalec prokáže, že má vedení města pravdu a společnost Ekostavby se s radnicí přesto nedohodne, jsou Podbořany prý připraveny přít se dál, vyloučený není ani soudní spor.

Kurty a skatepark v areálu Tatranu v Podbořanech budovala firma Ekostavby Louny v roce 2008, slavnostně otevřeny byly na podzim. Rozpočet na akci byl devět milionů korun, přispěl také Ústecký kraj.