VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Téměř polovina všech hrobů v Lounech není zaplacená

Louny - Město Louny kompletuje data o počtech hrobových míst a dlužnících. Čísla jsou hanebná!

31.10.2012
SDÍLEJ:

Jasné označení dostala nezaplacená místa od pohřební služby. Tyto jsou na hlavním hřbitově v LounechFoto: Deník/Zdeněk Plachý

Nezapomeneme! Slovo, které se náhrobních kamenech vyskytuje velmi často. Ve skutečnosti to ovšem mnohdy neplatí, alespoň co se fyzických ostatků našich předků týká. Zarážející situace je například v Lounech. Tam by se podle posledních čísel dalo celých 42 procent nebožtíků označit za neplatiče. A to zdaleka není všechno.

Na hřbitovech v Lounech a okolí začíná být poněkud těsno. V pokoji tam podle posledních dat z 31. prosince 2011 odpočívá 16 156 lidí. Mnoho z nich by se asi divilo při zjištění, že jejich blízcí nezaplatili za pronájem jejich hrobového místa. Hřbitovy pod správou Loun se dostaly do takové situace, kterou už město musí nějak řešit. Kvůli schátralým zapomenutým místům by už zanedlouho nebylo kam pohřbívat.

„Nezaplacených hrobových míst je velké množství. Proto jsme k nápravě přistoupili ve třech krocích nejprve jsme všechna neplacená hrobová místa polepili malými žlutými samolepkami s upozorněním o nezaplacení s žádostí dostavit se do naší kanceláře k uvedení nájemního vztahu do pořádku. Druhým krokem s určitým časovým odstupem bylo a vlastně dosud je rozesílání dopisů na poslední známou adresu nájemců. A teprve jako třetí a konečné řešení je uvedení neplacených míst na veřejné desce města Loun a v informačních vitrínách na jednotlivých hřbitovech. Pozůstalí na vývěsních deskách najdou konkrétní seznamy, kde vznikl dluh a mohou situaci řešit," uvedl Jaroslav Opat, ředitel Technické správy města Loun, která místa posledního odpočinku spravuje.

Na čtvrtině ze všech hrobů je evidován dluh

V minulém roce pracovníci převáděli papírovou evidenci do elektronické podoby. „Původní evidence byla předaná ve čtyřech prádelních koších," upozornil J. Opat. Právě tak vznikla nejaktuálnější statistika, hodnotící situaci ke konci roku 2011. Z ní vyplývá, že na třech lounských hřbitovech hlavním, hřbitově u kostela Nejsvětější Trojice a sv. Čtrnácti pomocníků a hřbitově u kostela sv. Petra, je celkem 5349 hrobových míst. Ovšem pouze 2080 jich je zaplacených. Na 1388 místech vázne dluh nájemce a u dalších 145 plátce zemřel a o nikom jiném technická správa neví.

Samostatnou kapitolu pak tvoří 1626 hrobových míst, která nemají nájemce, a tak je rovněž nikdo neplatí. Jde z většiny o velmi staré, často úplně zanedbané hroby, kde už není možné dopátrat se nějakých příbuzných zesnulého. Řada z nich už také v posledních desetiletích zanikla a dá se tak říci, že jsou to místa k dispozici. Zbylých 110 míst je sice evidováno, ovšem ve skutečnosti na nich nikdy hrob nebyl nebo je na zamýšleném prostranství na pohřbení málo místa.

Z využitých hrobů je nezaplacená skoro polovina

Z uvedených čísel tak lze jednoduchým výpočtem zjistit, že ze 3613 využitých míst je 1533 nezaplacených. Dostaneme se tak k vyjádření více než 42 procent dlužníků.

Co chce město s tímto citlivým problémem dělat? Nejprve upozornit již zmíněnou výzvou ty, kteří zapomněli nebo o problému nevědí. „Seznam míst, na kterých vázne dluh, musí být vystaven nejméně dvanáct měsíců. Také, pokud máme komu, posíláme dopisy - stovky měsíčně. A lidé od začátku letošního roku skutečně chodí ve větším množství a dávají věci do pořádku," chválí Jaroslav Opat.

Po roční době oznámení propadne hrobové zařízení jakožto věc opuštěná, tedy například deska a podobně, městu. To chce samozřejmě postupovat s nejvyšší úctou a pietou - žádné „divoké" rušení hrobů se tedy nechystá. „Ve spolupráci s historiky vytvoříme seznam významných lounských osobností, které jsou tu pohřbeny. Jejich hroby samozřejmě zůstanou zachovány. U ostatních v krajním případě přistoupíme k sanaci, přičemž bychom začali od těch nejstarších, o které se zjevně nikdo nestará," přemítá starosta Loun Radovan Šabata. „Je to velmi citlivá záležitost, ale musíme pohřbívat nově zesnulé a zanedlouho by nebylo kam," dodal. K jakým krokům bude muset město přistoupit záleží především na tom, kolik pozůstalých se odhodlá rodinné záležitosti vyřešit.

Technická správa má také konkrétní čísla ze spádových obcí Brloh a Nečichy. Ani tam není situace lepší. Na konci letošního roku by ovšem mohla být celková čísla přece jen citelně přívětivější.

Situace na hřbitovech v Lounech a spádových obcích

Hrobových

míst

Placených

hrobů

Pohřbených

lidí

Nezaplacených

s nájemcem

Nezaplacených

bez nájemce 

Plátce zemřel

Hlavní hřbitov

v Lounech

4489 1831 14 187 1217 1251 124

U Nejsvětější

Trojice 

569 68 1447 85 370 18

u kostela 

sv. Petra

291 181 522 86 5 3
Brloh 289 22 280 75 95 1
Nečichy 50 18 187 22 6 0
Celkem 5688 2120 16 623 1485 1727 146

Rozdíly v součtech - celkově 210 míst, tvoří hrobová místa, kde jsou zavedené karty s číslem,ale je tam buď málo místa, nebo tam nikdy hrob nebyl.

Údaje jsou aktuální k 31. 12. 2011.
Zdroj: TSM Louny

Autor: Zdeněk Plachý

31.10.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 10 000 Kč

Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) zedník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 10000 kč, mzda max. 15000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: místo výkonu práce: Holárkovy sady 438 Louny, zkrácený úvazek, Firma zabývající se pronájmem a správou vlastní nemovitosti nabízí uplatnění pro zedníka, Jedná se o stavební práce v rámci rekonstrukce bytového domu. Místo výkonu práce pouze Holárkovy Sady 438, Louny. Zaměstnavatel nabízí PP prozatím na zkrácený úvazek, DoPP nebo DoPČ možná, požadujeme vyučení v oboru nebo dostatečnou praxi voboru, kontakt: tel.: 603487882, e-mail: ahmad.ghias@gmail.com, osobně Holárkovy sady 438 Louny od 9,00 do 18,00 hod. Pracoviště: Megatrade, spol. s r.o., Holárkovy sady, č.p. 438, 440 01 Louny 1. Informace: Ghias Ud-Din Ahmad, +420 603 487 882.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Technik 17 000 Kč

Operátoři telefonních panelů Operátor/ka call centra. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 23000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: místo výkonu práce: Mírové náměstí 127 Louny, Náplň práce:, jednoduchý telemarketing,snadná práce na pc, schopnost pracovat v týmu a učit se novým věcem, Co nabízíme: pracovní prostředí v reprezentativních prostorách , dlouhodobé a stabilní zaměstnání , možnost kariérního růstu , HPP (možno i na DPČ) , Průměrný měsíční plat až 23 000,-Kč , fixní plat a nadstandardní neomezené finanční bonusy dle vašich schopností , na odměnách a bonusech možnost zdvojnásobení platu , zajímavý finanční bonus za 100% docházku ,pravidelný měsíční zaměstnanecký příspěvek na soukromý telefon ,matky s malými dětmi - po domluvě možná individuální pracovní doba , zajímavé motivační soutěže (tablet, mobilní telefon, oblečení), Rozšiřte řady našich zaměstnanců v call centru telekomunikační společnosti. Přijmeme nové kolegy. Příjemný a profesionální tým všech věkových kategorií. , kontakt:tel.: 601158251, e-mail: prace@ctscz.cz. Pracoviště: Ctscz spol. s r.o., pracoviště louny, Mírové náměstí, č.p. 127, 440 01 Louny 1. Informace: Denisa Macešková, +420 601 158 251.

Obchod - Obchod Obsluha čerpacích stanic a mycích linek 17 000 Kč

Obsluha čerpacích stanic a mycích linek dopravních prostředků obsluha čerpací stanice. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce:Pražská č.p. 2922,438 01 Žatec , spolehlivost,nekonfliktní chování v kolektivu, příjemné vystupování, trestní bezúhonost, nutný zdravotní průkaz. Délka smlouvy na 1 rok s možností prodloužení na dobu neurčitou. Jedná se o práci na plný úvazek, dvousměnný provoz v režimu dlouhý/krátký týden nebo je i možnost zkráceného úvazku, nebo práce jen o víkendech na dohodu. Mzda od 14.500,-Kč čistého při plném úvazku. , Mzda 14500 čistého při plném úvazku, kontakt: e-mail: zatec.silmet@seznam.cz. Pracoviště: Silmet plus, s.r.o., provozovna žatec, Pražská, č.p. 2922, 438 01 Žatec 1. Informace: Vladimíra Ančicová, .

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 12 200 Kč

Uklízeči a pomocníci ve zdravotnických a sociálních zařízeních pomocník a uklízeč ve zdravotnickém zařízení. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 22. Poznámka: Místo výkonu práce: Nemocnice Žatec, Husova 2796, krátkodobé zaměstnání, trestní bezúhonnost, zdravotní způsobilost, úklid pracoviště (vytírání, odnášení odpadků, utírání prachu), pomocné práce dle přiděleného pracoviště, zájemci hlaste se na telč. 414110741 nebo email: personalni@nemzatec.cz,. Pracoviště: Nemocnice žatec,obecně prospěšná společnost, Husova, č.p. 2796, 438 01 Žatec 1. Informace: Jana Nováková, +420 414 110 741.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Poruchové zbraně dosloužily, strážníci dostali pistole nové

Kamarád Lorm uspořádal zahradní slavnost
8

FOTO: Kamarád Lorm v Žatci připravil zahradní slavnost

Obyvatelé Žatce budou od středečního rána bez teplé vody

Žatec - Odstávka horkovodu z Perče by měla trvat nejdéle do tohoto pátku. Dotkne se všech odběratelů!

Seniorka, kterou v Lounech srazilo auto, v nemocnici zemřela

Louny - Nepomohl ani rychlý transport vrtulníkem do nemocnice v Ústí. Polici případ vyšetřuje jako usmrcení z nedbalosti.

Jakým výrokem se blýskne tentokrát? Miloš Zeman přijel na návštěvu kraje

Ústecký kraj - Od úterý 19. června do čtvrtka 21. června potrvá návštěva prezidentského páru v Ústeckém kraji.

Vojáci ze Žatce už pomalu balí, odjedou na půl roku do Litvy

Žatec - Příslušníky žateckého praporu čeká v Pobaltí jedna z klidnějších misí.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT