Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lounské infocentrum přivítalo loni přes 15 tisíc turistů

Louny - Mimo hlavní sezonu lidé utrácejí průměrně víc. Za dárky pro své blízké, zjistila statistika.

24.2.2016
SDÍLEJ:

Jednou z akcí, na kterých se loni lounské informační centrum podílelo, byl říjnový Německý víkend s partnerským městem Zschopau. Zájemci si mohli třeba vyzkoušet střelbu z luku.Foto: Deník/Zdeněk Plachý

Citelné zvýšení počtu návštěvníků zaznamenalo v loňském roce Městské informační centrum v Lounech (MIC) na rohu Pražské ulice a Mírového náměstí. I mimo hlavní turistickou sezonu obslouží pracovnice přes čtyři desítky lidí denně. Je to jeden z mnoha údajů, které prozrazuje shrnutí loňské sezony, zveřejněné v minulých dnech.

Informační centrum poskytuje turistům i místním nejrůznější informace o chystaných akcích, zajímavostech, památkách, nabízí širokou škálu propagačních materiálů, map nebo například sběratelských a upomínkových předmětů. Lidé se chodí ptát i na jízdní řády nebo kontakty na místní organizace a firmy.

Oficiálně turistická sezona zahajuje se začátkem dubna, končí pak s posledním říjnem. „MIC navštívilo v roce 2015 celkem 15503 lidí. V roce 2014 jich pro srovnání bylo 12021. Průměrná návštěvnost - v sezoně 48,5 osoby na den a mimo sezonu 42,5 osoby na den - se příliš neliší. To dokazuje, že informační centrum slouží převážně místním občanům," vysvětluje Blanka Tomášková, vedoucí lounského infocentra.

95 procent tvoří Češi

Lidé si loni odnesli knihy, brožury, suvenýry a další zboží za více než 293 tisíc korun. Přitom mimo hlavní sezonu byla útrata na osobu průměrně lehce vyšší. „Prodej mimo hlavní sezonu představuje hodnotnější předměty, které kupují občané města jako dary pro své známé, převážně žijící mimo katastr města," zjistila B. Tomášková.

Nejvíce návštěvníků zaznamenalo loni lounské MIC v měsíci květnu - 1823, a pak v červenci - 1760. Není překvapením, že drtivou většinu zákazníků představují Češi. Ti loni tvořili 95 procent. Bezmála polovina ze zbývajících pěti procent zahraničních turistů jsou pak Němci, v menší míře pak Nizozemci a také Slováci.

„Louny turisté vyhledávají kvůli chrámu sv. Mikuláše a hradbám. Jsou velmi často překvapeni informací o existenci Kotěrovy kolonie, menhirů a minerálních pramenů. Co turisty velmi uchvacuje je barevnost a čistota města, poklid a pohoda," upozorňuje vedoucí.

Blanka Tomášková, vedoucí městského informačního střediska, přebírá od hostů dary. Především pytlík soliPoskytování informací a prodej je však jen částí činnosti centra. Aktivně se zapojuje také do dění ve městě, pořádá různé akce pro širokou veřejnost i školy. Loňský rok byl například ve znamení kulturně společenského projektu Husovy Louny 2015, v říjnu se uskutečnil Německý víkend s partnerským městem Zschopau, MIC organizovalo také 2. setkání mládeže z partnerských měst, podílelo se na červnovém Dni Ohře, Noci kostelů nebo Dnech evropského dědictví. Kromě dalšího stojí také za loňským adventním programem v centru. Lounští si jistě vzpomenou i na zájezd po staré solné stezce a německý povoz se solí přímo na Mírovém náměstí. MIC nabízí i placené prohlídky města, samozřejmě v několika světových jazycích.

Pracovnice zavedly novou sérii takzvaných virtuálních prohlídek města, které se konaly v zimě v sousední knihovně. „Nabídly občanům možnost dozvědět se více o určitých památkách, které nejsou součástí prohlídkových okruhů, nebo si naplánovat výlety v hlavní turistické sezoně. Byl o ně nebývalý zájem a objednaly si je i okolní obce, aby občanům přiblížily památky nedalekého města Louny," je ráda B. Tomášková.

Letos se chystá řada akcí

Opomenout se nedá ani publikování různých propagačních materiálů a prezentování Loun na veletrzích cestovního ruchu.

A co se chystá na letošní rok? Jedním z cílů je větší propagace Českého středohoří. „Plánujeme uspořádat několik minivýstav, provázaných s městem Louny a jeho okolím. Rádi bychom nabídli další ze série Dnů otevřených dveří v lounských firmách, kdy občané města budou mít možnost navštívit zázemí některé z místních firem. MIC ve spolupráci s dalšími organizacemi města zajistí účast na Festival of Europe ve francouzském městě Veneux les Sablons a na 3. Setkání mládeže z partnerských měst v nizozemském Barendrechtu. Rok 2016 je ve znamení 700. výročí narození českého krále a římského císaře Karla IV. Jsme aktivním členem pracovní skupiny Lucemburské Louny 2016. Na celý kalendářní rok jsou naplánované různorodé kulturně edukativní akce," vypočítala některé z plánů vedoucí centra. Kromě nich se můžeme těšit jak na již tradiční, tak zcela nové akce. Například 1. Ples města Loun, který proběhne v Kulturním domě Zastávka 2. dubna a který se ponese v duchu 30. let minulého století.

Autor: Zdeněk Plachý

24.2.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Levý nebo pravý břeh? Žatec řeší, kde by mohl být kemp

Tady bývala koupelna a kuchyň
AKTUALIZOVÁNO
8

Dva lidé zemřeli v Jirkově kvůli šesti stovkám. Žhář půjde na 15 let do vězení

V bývalém pivovaru v Žatci by se opět mohlo začít vařit pivo

Žatec – Město představilo plán, jak by mohl vypadat areál bývalého Dreherova pivovaru a pozdější Fruty u západního vlakového nádraží. Počítá se s hotelem, restaurací i rodinnými domy.

Muž, který v Žatci ohrožoval taxikáře nožem a kradl v baru, je ve vazbě

Žatec – Žatečtí kriminalisté objasnili přepadení taxikáře a krádež v baru. Podle jejich zjištění se obou skutků dopustil 35letý muž. V současné době se nachází ve vazbě, kterou na něj uvalil soud.

Průvod čertů projde znovu centrem Žatce. Pak i sousedním Mostem

Žatec, Most - Pekelné dostaveníčko proběhne v Žatci 3. prosince. Přijedou děsivé bytosti z celé země.

Do Sněmovny chce bohém v bílém klobouku a houf kormidelníků

Ústecký kraj - Bohém s bílým kloboukem, rastaman nebo prodejce semen léčivých bylin u Pirátů, případně vydavatel Teplického kurýru u Rozumných. I s takovými profesemi se můžete setkat na kandidátkách pro volby do Poslanecké sněmovny.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení