Projekt Institut trhu práce, který funguje také v Lounech, poskytuje poradenství ve třech sférách. Zaměřuje se na firmy, školy, ale i jednotlivé nezaměstnané. Institut spolupracuje s úřadem práce. „Cílem naší práce je zvýšení kvality a dostupnosti služeb zaměstnanosti, vybudování informačního systému a celkové zlepšení orientace na trhu práce,“ uvedl Karel Tichý, vedoucí okresního pracoviště v Lounech.

Spolupráce s firmami

Institut poskytuje poradenství firmám. „Zaměřujeme se na malé a střední podnikatelské subjekty. Kromě zprostředkování kontaktů na školy a informací o absolventech, jim pomáháme orientovat se v oblasti evropských fondů. Také zpracováváme a rozesíláme společnostem dotační věstník, kde jsou uvedeny souhrnně všechny dotace v rámci kraje,“ řekl K. Tichý.

Pracovníci spolupracují také se školami. „Pomáháme žákům získat orientaci na trhu práce, vedeme diskuze. Žáci tak získávají reálné informace o situaci v této problematice. Od září bychom rádi vybrali pilotně jednu školu, se kterou budeme spolupracovat ještě intenzivněji na úrovni tzv. peer programů. Ty mimo jiné zahrnou různé psychosociální techniky a hry, které naučí studenta, jak se chovat ve vztahu k zaměstnavateli např. při přijímacím pohovoru,“ vysvětlil K. Tichý.

Propagace technických profesí

Podle něj se chtějí v budoucnu orientovat také na práci se žáky osmých tříd základních škol. „Chceme propagovat technické profese a vnést mezi tyto žáky osvětu o těchto profesích. Už není dávno pravda, že technická profese je prací špinavou a špatně placenou,“ dodal.

Součástí projektu je také kariérní poradenství, které je zaměřeno na nezaměstnané. „Kdokoliv může přijít a my mu objasníme situaci na trhu práce. Pomůžeme vypracovat životopis a poskytneme kontakty na firmy. Uchazeči o práci se tak rozšiřují možnosti získání práce,“ pokračuje K. Tichý. Institut trhu práce spolupracoval na organizaci prezentace firem v rámci Trhů pracovních příležitostí. „Uspořádali jsme anketu, ve které se lidé i firmy kromě jiného vyjádřili, že je škoda, že akce je jednou do roka. Proto jsme se rozhodli uspořádat další prezentaci. Bude se konat pravděpodobně v září za spolupráce s Úřadem práce v Lounech, který má s organizací akcí tohoto charakteru bohaté zkušenosti,“ dodal.

Sídlo lounského Institutu trhu práce se nachází v budově Komerční banky. Pracovníci jsou k dispozici každý všední den od půl deváté do 15.30 hodin. Pracoviště Institutu trhu práce začala pilotně fungovat v krajích Ústeckém, Moravskoslezském, Pardubickém, Zlínském a Vysočina. Nositelem projektu je Ministerstvo práce a sociálních věcí, jeho partnery pak Hospodářská komora ČR, Národní vzdělávací fond a jednotlivé úřady práce v regionech. Projekt je spolufinancován z prostředků Evropské unie a státního rozpočtu ČR.