Ty nejdražší akce chce město dělat jen v případě, pokud získá dotace. Jde o rekonstrukci restaurace Chaloupka s novým zázemím pro fotbalisty, revitalizace městského parku a prostoru kolem hradeb, proměnu sportovišť u Základní školy Jižní nebo výstavbu dalších úseků cyklostezek.

Investiční rozpočet města schválili žatečtí zastupitelé na své čtvrteční schůzi 14. prosince. Předcházela tomu krátká rozprava. Je jasné, že jako v minulých letech, město během roku zrealizuje jen část akcí. Právě na to upozornil zastupitel Vladimír Vlach. „Když porovnám prvních deset investic z letošního investičního rozpočtu, osm z nich se opakuje v návrhu na příští rok, akorát se změnily roky předpokládaných realizací. Bylo by dobré, abychom při schvalování investic věděli, co je hotové, co se dosud nerealizovalo a co vypadlo a dělat se nebude. Rád bych k tomu měl shrnující doplňující materiál,“ řekl.

Vedoucí odboru rozvoje města Kateřina Mazánková připomněla, že u každé investice nějakou dobu trvá, než se připraví. „Není to, že by se na těch akcích nic neudělalo, pracuje se na nich, připravují se. U některých se protahuje projektování nebo jiné věci. Některé akce jsou ovlivněné dotační politikou státu,“ vysvětlila.

Ze slov zastupitelů Karla Krčmárika a Pavla Pintra vyplynulo, že by se měly posílit investice do žateckých škol. „Stav některých školních objektů je tristní. Je to ostuda, s opravami se mělo začít dřív,“ řekl Pavel Pintr.

Příkladem je ZŠ 28. října. „Budova je v havarijním stavu, co se týče fasády, oken i střechy. Z fasády opadává omítka a části vnějšího zdiva ve velkých kusech, stále se zhoršující stav oken neumožňuje dostatečné větrání, při manipulaci hrozí vypadnutí skleněných výplní. Zatékáním střešní krytinou dochází k poškozování objektu a časem může dojít i k poškození krovu. Areál školy působí zanedbaně, má degradované chodníky, poškozené plotové dílce,“ uvádí se v investičním plánu. Ten počítá pro rok 2024 s částkou 1,5 milionu korun na projektovou přípravu. Vlastní rekonstrukce vyjde na vyšší desítky milionů.

V dalších letech by se velké revitalizace měly dočkat také budovy ZŠ Petra Bezruče.Rozpočet Žatce na příští rok počítá s několika investicemi do škol. V budovách ZŠ a MŠ ve Dvořákově ulici je v plánu rekonstrukce sociálních zařízení, MŠ Otakara Březiny čeká výměna osvětlení, v ZŠ Jižní se plánuje oprava vzduchotechnicky v kuchyni.

Peníze jsou v rozpočtu vyčleněné na přípravu dalších investic – ZŠ Komenského alej čeká rekonstrukce elektroinstalace, gymnázium by mělo dostat výtah, v případě základní umělecké školy se počítá s revitalizací zahrady. Pokud přijde dotace, v MŠ Alergo město obnoví bazén.Na dotacích záleží také další výstavba cyklostezek. V plánu je podél silnice mezi Žatcem a Bezděkovem nebo pokračování cyklostezky podél Ohře ve směru na Trnovany.

Mohlo by vás zajímat: Bydlení pro sedm tisíc lidí, škola, sportovní hala. Louny chystají nové čtvrti

Zasněžená pole na západním okraji Loun. V budoucnu na jejich místě vznikne nová městská část Skalka. | Video: Deník/Petr Kinšt