Pily, bagry, vrtačky, kladiva a další stroje a nářadí mají v letních měsících v okrese Louny pořádně napilno. Dost rušno je přes prázdniny například v mnoha školách a školkách. Děti tam totiž vystřídali stavební mašiny a dělníci, řada budov prochází modernizací. Radnice v regionu příznivé letní počasí využily také pro spuštění řady dalších investic, opravují se silnice a chodníky, revitalizují sídliště, budují nové stavební parcely.

V Lounech aktuálně probíhají větší rekonstrukce hned na třech školách a ve dvou školkách. „Během letních prázdnin realizujeme stavební úpravy kuchyně a rekonstrukci vzduchotechniky na ZŠ Přemyslovců za zhruba 2,1 milionu, do stejné školy bude také dodáno nové gastro vybavení za 2,3 milionu korun. V ZŠ Školní probíhá v letních měsících výměna podlahových krytin na chodbách učebního pavilonu a spojovacího krčku. PVC bude vyměněno za dlažbu, cena je 1,7 milionu,“ vypočítává lounský starosta Pavel Janda.

Kvůli tomu, že byly školy v minulých měsících dlouho uzavřené, nebo vyučování v nich pandemií výrazně omezené, tak je tam nyní v létě díky stavebním pracím paradoxně možná živěji, než během uplynulého školního roku. „V ZŠ Prokopa Holého proběhne výměna podlahové krytiny v kuchyni, bude tam nová dlažba, náklady jsou zhruba 800 tisíc. Práce probíhají také na mateřských školkách. Na MŠ Kpt. Nálepky se opravuje střecha za zhruba 3 miliony korun, pracovat se má také na části kanalizace v MŠ V Domcích,“ pokračoval Janda.

Pracuje se ale nejen ve školách. V červenci už v Lounech dělníci dokončili opravu ulic Alešova a Klicperova, hotová je další část chodníku v ulici Osvoboditelů. V srpnu se pak má začít obnovovat asfaltový povrch v ulici 5. května. V září se v Lounech má pracovat i v Tomanově ulici, na sídlišti pod kasárnami, úpravou mají projít plochy u takzvaných osmidomů, tam budou instalovány i polopodzemní kontejnery.

V Žatci aktuálně dokončují opravu střechy na ZŠ Komenského alej. Ta už byla ve velmi špatném stavu, renovace přišla na zhruba 20 milionů korun. „Hotovo by mělo být na začátku srpna. Šlo o kompletní rekonstrukci. Výměnu krytiny, krovy byly napadené dřevomorkou,“ zdůvodňuje nutnost oprav vedoucí odboru rozvoje města na žatecké radnice Kateřina Mazánková.

Ve městě chmele nedávno dokončili výstavbu nové tribuny u fotbalového hřiště Slavoje za 18 milionů. Součástí byla také oprava komunikací, oplocení a nový trávník. „Kompletní rekonstrukce silnice a chodníků probíhá nyní v ulici Purkyněho, tam jsme navázali na opravy sítí,“ připomněla Mazánková investici za 12 milionů korun.

Podbořany investovaly do renovace školních budov v minulých letech, letos se soustředí na jiné investice. Nedávno dokončily stavbu zbrusu nové sportovní haly u areálu Tatranu, městskou kasu přišla na 50 milionů korun. Slavnostní otevření plánuje podbořanská radnice v září. „Nyní dokončujeme budování dvaceti nových stavebních parcel v lokalitě Na Lišce. Zahájena bude výstavba nového sběrného dvora v Mlýnské ulici za 20 milionů korun,“ uvedl podbořanský starosta Radek Reindl s tím, že 18 milionů získalo město z dotace. Nedávno ve městě skončily práce také na dvou nových hřištích - workoutovém a dopravním.