Investice přesahující třicet milionů korun plánuje pro rok 2016 město Podbořany. I když definitivní rozpočet města tam budou schvalovat teprve na jaře, už nyní má vedení města představu, do kterých projektů by měly miliony z pokladny zamířit. Sportovní hala, zateplení poslední školy, sběrný dvůr, další síťování pozemků to jsou hlavní akce. Na řadu z nich žádá město dotace.

„Rádi bychom v příštím roce začali se stavbou sportovní haly. Důležité je také zateplení praktické základní školy a I. ZŠ, je to naše poslední školní budova, která není zateplená. Na obě akce máme v návrhu rozpočtu peníze vyčleněné," představil dvě stěžejní akce Radek Reindl, starosta Podbořan.

Sportovní hala by se měla stavět dva roky, Podbořany žádají o dotaci. Celkem by měla přijít na 30 až 35 milionů, na příští rok je v návrhu rozpočtu připraveno 15,5 milionu na zahájení projektu.

Čtěte také: Podbořany chtějí sportovní halu

Zateplení školní budovy by mělo přijít na 16 milionů korun, také v tomto případě žádá město o dotaci, která by měla pokrýt 70 až 80 procent nákladů. Podobně jako u sportovní haly.

I další projekty chtějí ve městě budovat s pomocí dotačních peněz. „V plánech máme, pokud dostaneme dotaci, také výstavbu sběrného dvora. Celkem by měl stát zhruba deset milionů, z našeho rozpočtu by to mělo být tři a půl milionu," pokračoval starosta Podbořan. Sběrný dvůr by měl být vybudován z bývalé haly Prote.

Pokud současný návrh rozpočtu projde zastupitelstvem, měla by být také dokončena kanalizace Buškovice Hlubany, peníze by měly jít také na další přípravu pozemků v bývalých kasárnách. Pokračovat by se mělo v projektové přípravě revitalizace Barborky. Rádi by v Podbořanech také koupili nové hasičské auto za šest milionů korun.

Opravy Mlýnské a Nádražní chybí

Na některé projekty se ale také nedostalo. Například v návrhu rozpočtu chybí opravy ulic Mlýnské a Nádražní. „Bohužel, peněz nemáme tolik, kolik by bylo potřeba. Rozpočet není bezedný, je omezený, požadavky jsou kolem šedesáti milionů a my můžeme investovat něco přes třicet. Některé akce musí počkat, v příštích letech se na ně určitě dostane," slíbil starosta.

Podbořany tradičně na začátku roku mají rozpočtové provizorium. Definitivní rozpočet schvalují vždy až v prvních měsících aktuálního roku, když je schválen státní rozpočet a vědí, kolik peněz z něj budou dostávat. „Návrh rozpočtu a investic máme připravený, poslední slovo ale musí říci zastupitelé. Schvalovat rozpočet budeme pravděpodobně v březnu, na první schůzi v roce 2016," dodal pro Deník starosta Podbořan Radek Reindl.