Bývalým zaměstnancům firmy IPS Alpha se nelíbí, jak byli propuštěni. Paní Irena Svatošová, která ve firmě pracovala jako operátor výroby ve skladu od října roku 2007, Deníku popsala, jak propouštění probíhalo.

Minulé pondělí šla Svatošová spolu se svými kolegy na noční směnu. V deset začali pracovat. Před půlnocí si zaměstnance svolalo vedení firmy. Manažer skladu začal vyvolávat jména a jmenovaní se měli odebrat na chodbu a jít do zasedací místnosti. Tam paní Svatošovou a další zaměstnance čekal šok. Vedení firmy jim sdělilo, že jsou propuštěni. „Dokonale naplánovaná akce. Firma měla připraveného psychologa, byli tam zástupci z personálního oddělení, ochranka a venku v jednu ráno nachystané autobusy. Dali nám všem výpověď s pětiměsíčním odstupným,“ vypráví Irena Svatošová.

Stále nemůže pochopit podle ní nelidské chování společnosti.

Lidi, které propustili, na místě plakali i nadávali. „Vždyť to, jakým stylem s námi jednali, je pod lidskou důstojnost. O půlnoci dát někomu výpověď. Vyhodili nás a už nás nepustili dovnitř. Já měla naštěstí svoje auto, ale ostatní kolegové čekali v mrazu ve dvě ráno na autobus, který odvážel lidi postupně domů. Když se ptali, jestli mohou počkat uvnitř ve firmě, ochranka už je tam nepustila. Byl to zkrátka velký psychický nátlak na lidi,“ popisuje Svatošová.

Novou práci už sehnala, nechce ale zatím prozradit, co bude dělat.

Stejné pocity z propouštění má i její bývalá kolegyně, která však nechce být jmenována. „Mohli nás propustit trochu slušnější formou. Jednali s námi jako se zloději. Propouštěli bez udání důvodu i manželské páry. Přišlo mi to jako ruská ruleta.“ I ona, stejně jako paní Svatošová, si práci hned sehnala.

Podle IPS Alpha bylo jednání zcela korektní. Firma trvá na tom, že při množství propouštěných byla taková forma jediná možná. Napadání postupu se podle firmy nezakládá na seriozních informacích a je způsobeno emotivními dezinterpretacemi.

Pavlína Gavdunová