Zastupitelé Lubence a Blatna na Podbořansku souhlasí s průzkumnými pracemi pro hlubinné úložiště radioaktivního odpadu v lokalitě Čertovka. Ta se nachází na hranici Podbořanska a okresu Plzeň sever a patří mezi několik lokalit v ČR, kde se zvažuje výstavba úložiště.

Zastupitelé obou zmíněných obcí se usnesli na souhlasném stanovisku k průzkumům většinami hlasů. Zároveň si ale stanovili tři podmínky. „Souhlas s geologickými průzkumy ještě neznamená souhlas s výstavbou úložiště. Požadujeme také finanční kompenzace za vydání souhlasu a třetí podmínkou je, že souhlas k průzkumům dají i v ostatních vytipovaných lokalitách v ČR,“ sdělil Václav Beneš, starosta Blatna. Stejně se vyjadřuje i vedení Lubence.

Miliony do rozpočtu

Obcím, které budou souhlasit s průzkumem svého území, nabízí stát ročně milionové částky do rozpočtu. Pro Lubenec by to například znamenalo každoroční injekci do pokladny ve výši 3,7 milionu korun, Blatno by dostávalo čtyři miliony korun.

Ve většině vytipovaných míst v České republice ale vedení obcí nesouhlasí ani s geologickými průzkumy „svých“ lokalit. A ani z lokality Čertovka souhlas nezní jednohlasně - zatímco v Blatně a Lubenci řekli zastupitelé ano, zastupitelé sousední Žihle na Plzeňsku o souhlasu budou teprve jednat až 20. března. Představitelé Tisu, vzdáleného od Blatna jen pět kilometrů, jsou proti. „Jsme razantně proti úložišti i proti průzkumům. V tom jsme v zastupitelstvu jednotní,“ sdělil Pavel Jelínek, starosta Tisu.