V pátek pokračuje v tištěném Žateckém a lounském deníku seriál Jak jsme žili v Československu. Přinášíme v něm archivní snímky z obcí Lounska, Žatecka a Podbořanska, ale i z různých místních spolků a výjimečných událostí z let 1918 až 1992.

Bělostná dominanta želkovické rotundy sv. Petra a Pavla svítí do kraje. Ve zdi má hlavu Turka. Podle pověsti byl stavitel Turky zajat a slíbil Bohu, že když se vrátí domů, postaví kostel. Na památku ve zdi vypodobnil i hlavu svého věznitele, také to se dozvíte z našeho seriálu Jak se žilo v Československu, tentokrát jej věnujeme Želkovicím. Obyvatele dříve živilo zemědělství. Pěstovalo se obilí, brambory, ale i řepa. Na okolních stráních se odjakživa dařilo ovoci, zvláště hruškám. Vozily do Třebívlic, nakládaly do vagónů a putovaly do ciziny. Ovoci se tam ostatně daří dodnes.

Prohlédněte svá albaIlustrační fotoNejde nám o domy, náměstí a další „neživé“ věci. Jde nám o lidi. Každý týden se budeme věnovat jedné obci, jednomu městu, případně jedné oblasti lidského života. Fotky vás nebo fotky vašich rodičů či prarodičů, kamarádů, přátel, ať už z dovolené, ze školy, učňáku, střední, fotbalu, Sokola, pionýrského tábora, brigády, nebo jen tak z posezení v hospodě, můžete posílat na adresu zatecky@denik.cz.

K fotkám (ideálně 4 až 7, ale nevadí i méně) nezapomeňte napsat i základní informace – co nebo kdo na nich je, kdy a kde a podobně. Uveďte také jméno jejich autora či majitele, který je redakci poskytl.