V pátek pokračuje v tištěném Žateckém a lounském deníku seriál Jak jsme žili v Československu. Přinášíme v něm archivní snímky z obcí Lounska, Žatecka a Podbořanska, ale i z různých místních spolků a výjimečných událostí z let 1918 až 1992.

V oblíbeném seriálu Deníku "Jak jsme žili…" si tentokrát podíváme na masopusty v obci Veltěže.

Obec Veltěže se nachází poblíž Loun. Veltěž byl ve staročeštině ten, kdo hodně pracoval a mnoho získával, takže zřejmě šlo o vesnici extrémně pracovitých a úspěšných lidí. Vždy české Veltěže měly nejvíce obyvatel roku 1930 – 645 lidí. Obec bývala rozdělena velikou roklí. Ta byla zavezena, čímž zaniklo zhruba deset malých domů. Na místě je nyní parčík. Místní kaplička je zasvěcena svatému Floriánovi. Vedle hasičského sboru byl populární Sokol, Dělnická tělovýchovná jednota a další spolky a organizace. Sbor církve československé husitské vztyčil roku 1935 železnou zvonici, zvon však byl za války rekvírován pro válečné účely. Veltěže byly soudržné. Pamětník Jaromír Kačírek uvedl, že zde komunisté vyhráli volby už za Masaryka.

Za války však starosta nahlásil Němcům, že v obci žádní nejsou, a nenašel se nikdo, kdo by starostu udal. Devátého května 1945 v noci v půl jedné přijely ozářené kolony ruských vozů. Jeden z tanků narazil na zídku, spadl z něho asi osmnáctiletý mladík a tank ho rozmačkal. Ostatky neznámého jsou zahrabány na místním hřbitově. V padesátých letech byli pod nálepkou kulaků vystěhováni sedláci Kalouš, Hauptvogel a Verner. Za neplnění dodávek byli další sedláci vězněni. Z Nimsova zbytkového statku vznikl statek státní. Veltěže patřily pod Louny, roku 1989 se osamostatnily. Jsou příjemnou úhlednou vesnicí, kde žije mnoho mladých rodin a koná se plno akcí pro děti. 

Prohlédněte svá albaIlustrační foto
Nejde nám o domy, náměstí a další „neživé“ věci. Jde nám o lidi. Každý týden se budeme věnovat jedné obci, jednomu městu, případně jedné oblasti lidského života. Fotky vás nebo fotky vašich rodičů či prarodičů, kamarádů, přátel, ať už z dovolené, ze školy, učňáku, střední, fotbalu, Sokola, pionýrského tábora, brigády, nebo jen tak z posezení v hospodě, můžete posílat na adresu zatecky@denik.cz.

K fotkám (ideálně 4 až 7, ale nevadí i méně) nezapomeňte napsat i základní informace – co nebo kdo na nich je, kdy a kde a podobně. Uveďte také jméno jejich autora či majitele, který je redakci poskytl.