Předchozí
1 z 12
Další

Leden

Je rozhodnuto. ZŠ Prokopa Holého o bazén přijde

Základní škola Prokopa Holého v Lounech o svůj bazén definitivně přijde. Město v rekonstrukci pokračovat nebude, školní bazén se vybourá a objekt dostane nové využití. Takové je rozhodnutí vedení Loun, na výběr mělo z pěti variant.

Hala s plaveckým bazénem při ZŠ Prokopa Holého v Lounech
Je rozhodnuto. Bazén na ZŠ Prokopa Holého v Lounech čeká bourání a přestavba

Zemřel Ladislav Verner, poslední účastník bojů druhé světové války z Loun

Bojoval jako partyzán na Slovensku a na Moravě, málem přišel o ruku, skoro ho zastřelili sovětští vojáci. Rodák z Dobroměřic Ladislav Verner, který velkou část života bydlel v sousedních Lounech, toho za 93 let prožil mnoho. V sobotu se jeho životní pouť uzavřela, zemřel v nemocnici ve Slaném.

Ladislav Verner.
Zemřel Ladislav Verner, poslední účastník bojů druhé světové války z Loun

Za lounskou vagónku nabídla nejvíc firma z Ostravy

O zkrachovalou lounskou vagónku Heavy Machinery Services (HMS) projevilo ve výběrovém řízení zájem pět subjektů. Nejvíce je za rozsáhlý areál poblíž železničního nádraží v Lounech ochotná zaplatit Traťová strojní společnost (TSS) se sídlem v Ostravě. Nabídla částku tři čtvrtě miliardy korun. Ta několikanásobně překračuje hodnotu HMS, kterou znalec ohodnotil na 238 milionu korun.

Areál lounské vagónky
Za lounskou vagónku nabídla nejvíc firma z Ostravy. Ostatní zájemce přeplatila

Únor 

Tlak pomohl. ŘSD kývlo na výstavbu kruhových objezdů

Na silnici I/27 Most – Plzeň v Žatci vyrostou dva nové kruhové objezdy. A to na křižovatkách s Husovou ulicí u Teska a s ulicí Osvoboditelů u mostu přes řeku Ohři. Obyvatelé i vedení města po jejich zřízení kvůli dopravním komplikacím a několika vážným nehodám v místech volali několik let, nyní se povedlo přesvědčit Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), aby obě zmíněné křižovatky do podob „kruháků“ přestavělo.

Ilustrační foto.
Tlak zabral. Dva kruhové objezdy na rušných křižovatkách v Žatci vzniknou

Ředitelka školy končí. Zpráva inspekce nevyznívá dobře

Pokles kvality výuky, špatný vztah k učitelům, závažné porušení zákonem stanovených povinností. To je jen stručný výčet důvodů, které vedou ke konci Věry Benešové ve funkci ředitelky Základní školy Školní v Lounech. O jejím odvolání rozhodli tento týden lounští radní. Na problémy upozornily závěry kontroly České školní inspekce, která nedopadla pro školu vůbec dobře a v několika případech poukázala na porušení zákonů

Věra Benešová na archivním snímku
Lounští radní odvolali ředitelku. Zpráva inspekce o ZŠ Školní nevyznívá dobře

Královna Adéla. Sportovcům vládne aerobička Citová

Její Výsost, královna sportovců okresu Louny, Adéla Citová. Tak by se mohla představovat lounská aerobička, která loni obhájila nejen titul světové šampionky, znovu je také Sportovcem Lounska, tentokrát pro rok 2019. Stala se také Hvězdou čtenářů Deníku. Do síně slávy míří bývalý špičkový fotbalový sudí Radek Příhoda z Loun.

Královna Adéla. Sportovcům Lounska a Žatecka vládne aerobička Citová.
Královna Adéla. Sportovcům Lounska a Žatecka vládne aerobička Citová

Březen

Žatec chystá unikátní vzdělávací centrum. První v kraji

Přestože se nyní řeší hlavně koronavir, v Žatci se dál pracuje na přípravě zajímavého projektu. Počátkem příštího roku by mělo ve městě začít pracovat unikátní přírodovědné centrum. Zázemí najde v historické budově střední zemědělské školy, nabídne veřejnosti, studentům a žákům různé vzdělávací programy. Plzeňská Techmania nebo liberecká iQLandia v menším provedení má v Žatci sloužit celému Ústeckému kraji.

Vizualizace vzdělávacího centra.
Žatec chystá unikátní vzdělávací centrum. První v kraji

Továrny na Lounsku a Žatecku zastavují výrobu. Řeší se, co s dělníky z ciziny

V průmyslových zónách okresu Louny v minulých letech vyrostla celá řada podniků napojených na automobilový průmysl. Se všeobecným útlumem výroby v tomto sektoru v nejbližších dnech osiří také výrobní haly továren v Lounech, Žatci a okolí. Žatecké Koito, lounský Aisan, Yangfeng v zóně Triangle u Žatce. A mnohé další. Doma zůstanou tisíce jejich zaměstnanců, bez práce se ocitají také stovky zahraničních dělníků.

Ilustrační foto
Továrny na Lounsku a Žatecku zastavují výrobu. Řeší se, co s dělníky z ciziny

Studentky živě vysílaly, jak hrají hry. Získaly 18 tisíc pro útulek

To, že dnešní děti tráví hodně času na internetu, je často kritizováno. Jak dokládají čtyři studentky z kvarty žateckého gymnázia, ne vždy se ale jedná o zavrženíhodnou aktivitu. Na sociální platformě připravily streamovací pořad, během kterého vybraly pro zvířecí útulek v Jimlíně na Lounsku 18 tisíc korun. Jeho provozovateli předaly v minulých dnech Nela Štrossová, Natálie Kárová, Petra Barochová a Barbora Voráčková symbolický šek.

Natálie Kárová, Petra Barochová, Nela Štrossová a Barbora Voráčková předaly v minulých dnech provozovateli útulku Davidu Kubalíkovi symbolický šek na 18 tisíc korun, které vybraly při svém pořadu.
Studentky živě vysílaly, jak hrají hry. Pomohly útulku v Jimlíně

Duben

V žatecké nemocnici se objevilo devět případů nákazy koronavirem

Devět případů nákazy koronavirem se v úterý 21. dubna objevilo v žatecké nemocnici, informoval o tom hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček. Potvrzené případy jsou na oddělení následné péče.

Ilustrační foto.
V žatecké nemocnici se objevilo devět případů nákazy koronavirem

Rekonstrukce synagogy začíná, spolkne téměř padesát milionů

V Žatci začala rozsáhlá rekonstrukce synagogy a sousedního rabinátu. Její soukromý vlastník, Daniel Černý z Chomutova, v minulých dnech předal významnou českou památku společnosti Metrostav, která stavební práce provede. Hotovo by mělo být za sto týdnů, tedy v prvních měsících roku 2022. Pak se do jeho konce bude tvořit expozice.

Majitel žatecké synagogy Daniel Černý před zahájením rekonstrukce.
Rekonstrukce žatecké synagogy začíná, spolkne téměř padesát milionů

Archeology překvapil rozsah pravěkých nálezů u Nechranic

Záchranný archeologický průzkum, který kvůli pokračující těžbě štěrkopísků proběhl u Soběsuk poblíž Nechranické přehrady mezi Žatcem a Kadaní, poodhalil další informace a zajímavosti z dávné historie regionu. Letecké snímkování pořízené ještě před zahájením těžby naznačovalo existenci rozsáhlé pravěké lokality. Výsledky vykopávek ale předčily veškerá očekávání archeologů. Našly se pozůstatky řady objektů, některé z doby před více než sedmi tisíci lety, které na leteckých snímcích vůbec nebyly vidět.

Kostrový hrob ze starší doby bronzové.
OBRAZEM: Archeologové odhalili u Nechranic velké pravěké sídlo

Květen 

Les vydal po 75 letech tajemství. Munici zakopanou Rudou armádou

Les na Jestřábím vrchu mezi Běsnem a Malou Černocí na Podbořansku vydal 75 let staré tajemství. V minulých dnech tam 48letý muž z Rakovníka našel pomocí detektoru kovu dvakrát za sebou nezvykle velké množství munice, na místě se několik dní pohybovali policejní pyrotechnici. Ti nebezpečný granát a střelu do minometu odpálili přímo na místě, větší část odvezli k likvidaci jinam.

Nalezená munice na Podbořansku.
Les na Podbořansku vydal po 75 letech tajemství. Munici zakopanou Rudou armádou

Senát vydal Zdeňku Hamousovou k trestnímu stíhání

Senát Parlamentu ČR vydal ve středu odpoledne senátorku za okresy Louny a Rakovník a žateckou starostku Zdeňku Hamousovou k trestnímu stíhání. Tu policisté kvůli řízení v opilosti podezírají ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky.

Zasedání zastupitelů Žatce 24. června 2015. Starostka Zdeňka Hamousová
Senát vydal žateckou starostku Zdeňku Hamousovou k trestnímu stíhání

Obavy se nepotvrdily, lidí na jarní práce ve chmelnicích je dost

Obavy zemědělců z konce zimy, že nebudou lidé pro jarní práce ve chmelnicích, se nenaplnily. S uzavřením hranic v souvislosti s koronavirem do Česka totiž nemohli přijet zahraničí brigádníci, se kterými se původně počítalo. Ve většině chmelnic jsou drátky ale už zapíchnuté a chmel kolem nich zavedený, postarali se o to místní lidé a cizinci, kteří v Česku už před tím pracovali.

Práce na chmelnicích. Ilustrační foto.
Brigádníků na chmel je na Žatecku a Lounsku dost. Obavy se nepotvrdily

Červen

Zastupitelé konečně rozhodli, kde má stát sportovní hala

Zastupitelé Žatce po nekonečných debatách rozhodli o tom, kde by měla stát sportovní hala. Zvolenou lokalitou je nynější pole za bývalým OSP nalevo od silnice ve směru na Holedeč. Místo pro novou sportovní halu se v Žatci hledalo několik let, uvažovalo se celkem o osmi lokalitách. Zastupitelé v posledních měsících debatovali na svých schůzích hodiny o dvou.

Místo, kde má v Žatci vzniknout sportovní hala. Pole za bývalým OSP podél silnice na Holedeč.
Je jasno. Žatec konečně ví, kde bude stát nová sportovní hala

Dvacet dva let. Za smrt Marečka padl stejný trest jako loni za vraždu na Žatecku

Za vraždu ani ne tříletého Marečka loni v únoru v Lounech si jeho otčím Josef Kuča odsedí ve věznici 22 let. Tento týden o tom rozhodl Vrchní soud v Praze. Kuča se tak zařadí mezi ty, kterým soudy za skutky spáchané v okrese Louny vyměřily v poslední době nejvyšší tresty.

Ilustrační snímek. Pouta
Dvacet dva let. Za smrt Marečka padl stejný trest jako loni za vraždu na Žatecku

Úložiště jaderného odpadu na Podbořansku nebude

Hlubinný sklad pro trvalé uložení vyhořelého jaderného odpadu na Podbořansku pravděpodobně nebude. Z doporučení poradního panelu expertů Správy úložišť radioaktivních odpadů vyplynulo, že má vzniknout na jedné ze čtyř lokalit. Čertovka na pomezí Ústeckého a Plzeňského kraje mezi nimi není.

Vizualizace, jak vypadá hlubinné úložiště jaderného odpadu
Úložiště jaderného odpadu na Podbořansku asi nebude. Experti vybrali jiná místa

Červenec

Stavba městečka u průmyslové zóny Triangle u Žatce letos skončí

Téměř devadesát milionů korun se investovalo do zázemí občanské vybavenosti v průmyslové zóně Triangle. Slouží jim ubytovny, jídelna a nově také lékař. Na podzim skončí II. etapa výstavby, další rozšíření se zatím neplánuje. Rozvoj služeb mohou nastartovat soukromníci. Výstavba zázemí pro zaměstnance i budoucí investory skončí po čtyřech letech.

Slavnostní otevření továrny Nexen v zóně Triangle na Žatecku
Stavba městečka u průmyslové zóny Triangle u Žatce letos skončí

Nová tribuna, další šatny, vířivka. Fotbalový stadion v Lounech prokoukl

Vířivka, další šatny, vylepšené sociální zázemí. To jsou novinky, které fotbalistům Loun přinesla rekonstrukce hlavního objektu na stadionu Ladislava Nováka. Na fanoušky čeká nová tribuna, vylepšená restaurace a větší útočiště před nepřízní počasí. Přeměna budovy s tribunou a šatnami trvala rok, práce skončily v minulých dnech. Vyšly na přibližně 30 milionů korun.

Fotbalistům a divákům bude na stadionu v Lounech sloužit nové zázemí.
FOTO: Nová tribuna, další šatny, vířivka. Fotbalový stadion v Lounech prokoukl

Co dál s Daliborkou? Padají návrhy, ve hře je stěhování infocentra

Nové sídlo Státního okresního archivu v Lounech roste. Začít využívat by ji měla tato instituce od příštího roku, v současné době jí slouží objekt Daliborky. Ten vlastní město. V Lounech musí vymyslet, co bude s historickou budovou v centru poté, až se současní nájemci, tedy archiváři, odstěhují.

Dům na Mírovém náměstí v Lounech, zvaný Daliborka
Co dál s domem Daliborka v Lounech? Návrh je i na stěhování infocentra

Srpen 

Nové muzeum přibližuje pivovarnictví v Žatci i regionu

V nově zrekonstruované budově na Žižkově náměstí vedle pivovaru v Žatci se dnes otevřelo Muzeum pivovarnictví Žatecka. Prohlédnout si jej přišly hned první den desítky lidí, muzeum má expozice v několika podlažích včetně sklepů. Pro veřejnost bude otevřené vždy od středy do neděle od 12 do 17 hodin. Nové muzeum vybudoval v domě čp. 85 jeho vlastník – Žatecký pivovar.

V Žatci se 12. srpna pro veřejnost otevřelo muzeum pivovarnictví.
OBRAZEM: Nové muzeum přibližuje pivovarnictví v Žatci i regionu

Ochotníci a loutkoherci v Žatci přijdou o Jitřenku. Zavírá se

Úspěšné období prožívají letos ochotničtí herci sdružení do žateckého souboru Opera. Po dvou desítkách let snažení se jim povedlo dostat na vrchol českého amatérského divadla – na přehlídku Jiráskův Hronov. Té se zúčastnili počátkem srpna. Jejich nadšení ale kalí fakt, že načas přijdou o své zázemí. Objekt Jitřenky v ulici Obránců míru v Žatci, kde dlouhá léta hrají a zkoušejí, se musí z technických důvodů zavřít.

Historický úspěch v podobě účasti na festivalu amatérských divadel Jiráskuv Hronov mají za sebou žatečtí ochotníci ze spolku Opera.
Ochotníci a loutkoherci v Žatci přijdou o Jitřenku. Zavírá se

Sbírka je v Praze. Dům, kde měla být v Žatci vystavena, je na prodej

Zřízení nové galerie moderního umění v Žatci už není reálné. Vystavena v ní měla být sbírka současného českého moderního umění a umění mimoevropských kultur, kterou nashromáždili manželé Eva Kunstová a Petr Zeman za čtyři desítky let své sběratelské činnosti. Místo v Žatci je sbírka v Praze, jejím správcem je nově vznikající privátní instituce Kunsthalle Praha.

Návštěvníci jedné z výstav sbírky manželů Zemanových si ji prohlížejí v žatecké Galerii Sladovna. Archivní foto
Díla ze vzácné umělecké sbírky Florsalon v Žatci nevystaví. Jsou v Praze

Září

Žatec vystaví svůj unikátní poklad

V Žatci vystaví největší nalezený stříbrný depot raného středověku v Čechách. Tříkilogramový soubor šperků, hřiven, více než tři sta mincí, dvou zlatých prstenů a dalších předmětů z přelomu 10. a 11. století s názvem Žatecký poklad někteří odborníci srovnávají s věhlasným Relikviářem svatého Maura v západočeském Bečově. Historicky cenné předměty vystaví v nové stálé expozici Regionální muzeum v Žatci.

Žatecký poklad
Nová expozice. Žatec vystaví svůj unikátní stříbrný poklad z raného středověku

Teplice, Sparta, Žatec. Do Blšan se zase jezdí kvůli fotbalu

Pravidelné fotbalové soutěže se v kdysi prvoligových Blšanech přestaly hrát před několika lety. Areál se šesti hřišti a hotelem ale neosiřel, v poslední době se tam střídá jeden fotbalový klub za druhým. Nyní ho má v pronájmu Robert Janek, jenž je s novodobou historií fotbalu v této obci na Podbořansku pevně spjatý. Areál provozuje jeho rodina, zájem o něj ze strany českých ale i zahraničních klubů roste.

Sportovní areál v Blšanech
Do Blšan se zase jezdí kvůli fotbalu. Areál, kde se hrála 1. liga, opět vzkvétá

Stříhání pásky u bazénu, klepání kladívky u dálnice. Tolik slávy Louny dlouho nepamatují

Tolik slávy v jednom dni v Lounech už dlouho nezažili. Páteční dopoledne se tam neslo ve znamení oficialit. Nejprve se přestřižením pásky otevřela zbrusu nová městská plavecká hala, aby se o chvíli později o kilometr vedle poklepáním kladívky na základní kámen zahájila u Loun výstavba dálnice D7 Praha – Chomutov. Zatímco první událost má na obyvatele Loun velký dopad, po čtyřech letech mají opět k dispozici plaveckou halu, dálnice kolem města bude mít daleko větší význam pro obyvatele jiných regionů.

Slavnostní otevření plavecké haly v Lounech.
Sláva v Lounech: Stříhání pásky u bazénu, klepání kladívky u dálnice

Říjen 

V Podbořanech pomáhají s covidem vojáci, lidé povzbuzují sladkostmi a květinami

Žádné návštěvy blízkých, strach, osamělost. Klienti domovů pro seniory po celé republice prožívají už dlouhé měsíce těžké chvíle. Oproti jaru se situace v domovech rapidně zhoršila, nákaza se nevyhýbá ani jim, ani ošetřujícímu personálu. V Podbořanech, kde je situace nejhorší, začala pomáhat armáda. Pochmurnou atmosféru se snaží zlepšovat lidé, kteří seniory i perosnál podporují na sociálních sítích nebo skrze malé pozornosti.

Vojáci pomáhají v Podbořanech.
V Podbořanech pomáhají s covidem vojáci, lidé povzbuzují sladkostmi a květinami

Stát začne vykupovat pozemky pro novou přehradu u Kryr

Státní podnik Povodí Ohře může začít vykupovat pozemky a stavby, které zatopí vody nové přehrady Kryry na Podbořansku. Vláda v říjnu schválila podmínky, za kterých se nemovitosti budou vykupovat. Vyčlenila na to přes 300 milionů korun. Příprava vodního díla na Podvineckém potoce s hrází vysokou 22 a délkou 360 metrů, jehož zásobní prostor bude mít téměř devět milionů metrů krychlových vody, tak pokročila do další fáze. Přehrada má zatopit 123 hektarů polí, chmelnic, ustoupí jí také silnice nebo třicítka staveb.

Takto by měla vypadat přehrada u Kryr.
Stát začne vykupovat pozemky pro novou přehradu u Kryr

Rozdíl 2927 hlasů. Do Senátu míří za Lounsko lékař Ivo Trešl

Roušky, dezinfekce, rozestupy. To už znali voliči z kola prvního, kdy bylo na Lounsku a Rakovnicku klání o Senát velmi vyrovnané. Ivo Trešl (Starostové a nezávislí) před týdnem zvítězil o pouhých 111 hlasů. V kole druhém, také pod přísnými hygienickými nařízeními, už výběr zástupce regionu do horní komory českého parlamentu tak dramatický nebyl. Rakovnický lékař porazil dlouholetého ředitele lounského divadla Vladimíra Drápala (ODS, TOP09, KDU, KAN) rozdílem 2927 hlasů.

Senátorem za obvod Louny - Rakovník se stal lékař Ivo Trešl z Rakovníka (STAN).
Rozdíl 2927 hlasů. Do Senátu míří za Lounsko a Žatecko lékař Ivo Trešl

Listopad

Předvánoční dárek pro řidiče. Dálnice do Prahy se zprovozní 30. listopadu

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) v pondělí 30. listopadu zprovozní desetikilometrový úsek dálnice D6 Praha – Karlovy Vary. Řidičům ze Žatecka a Podbořanska se zrychli cesta do hlavního města o několik minut, vyhnou se Krušovicím i Řevničovu na Rakovnicku.

Dálnice, elektronická dálniční známka. Ilustrační foto
Dárek pro řidiče z Podbořanska a Žatecka. Otevře se další část dálnice na Prahu

Lidé v Lounech mezi sebou vybrali peníze na maringotku pro bezdomovce

Velkou solidaritu projevili v závěru týdne obyvatelé Loun, kteří mezi sebou vybrali devadesát tisíc korun. A to ve sbírce na maringotku pro místního bezdomovce Jaroslava. Záměrem organizátorky sbírky Karly Dvořákové bylo přitom vybrat částku zhruba o polovinu nižší.

Lounský bezdomovec Jarda.
Lidé v Lounech mezi sebou vybrali peníze na maringotku pro bezdomovce

Spolek přes deset let zachraňuje zřícený kostel. Za úsilí dostal cenu

Lenešický okrašlovací spolek, který se stará o obnovu zříceného kostela svatého Šimona a Judy v této obci na Lounsku, získal cenu za jeho záchranu. A to mimořádné ocenění generální ředitelky Národního památkového ústavu (NPÚ) za záchranu kostela a za dlouhodobou péči a kultivaci veřejného prostoru v místě svého působiště. Část kostela v Lenešicích se zřítila v létě roku 2008, úsilím spolku se zachránil.

Zřícená věž kostela v Lenešicích byla dostavěna, nyní se pracuje na její fasádě.
Spolek přes deset let zachraňuje zřícený lenešický kostel. Za úsilí dostal cenu

Prosinec

Strážníci v Lounech budou měřit rychlost aut, v Cítolibech s tím už začali

Strážníci obecní policie v Cítolibech u Loun začali v tomto týdnu měřit rychlost projíždějících aut a za překročení povoleného limitu rozdali první pokuty. S podobnou novinkou přijde v příštím roce i Městská police v Lounech, také tam dostanou strážníci ruční radar. S jeho nákupem za 380 tisíc korun počítá chválený rozpočet Loun na rok 2021.

Městská policie. Ilustrační foto.
Strážníci v Lounech budou měřit rychlost aut, v Cítolibech s tím už začali

Osada Keltů vydala nevšední předměty, šperk od moře i tajemné „káči“

Drobný šperk původem pravděpodobně z oblasti Černého moře nebo hliněné předměty cibulovitého tvaru přesně neurčeného využití. To byly nejzajímavější předměty, které našli archeologové při průzkumu lokality Bukovina u Holedeče na Žatecku. V místě letos probíhal záchranný archeologický průzkum před výstavbou rodinných domů. Přinesl zcela nečekané nálezy z mladší doby železné a ukázal, že se v místě rozkládala keltská osada.

Pohled na zahloubený dům, tzv. polozemnici z mladší doby železné. Na menších výřezech je zobrazena rekonstrukce domu z uvedené doby a také představa podoby keltské vesnice tak jak si jí můžeme představit i v Holedeči.
Osada Keltů na Žatecku vydala nevšední předměty, šperk od moře i tajemné „káči“

Zemědělci: Přemnožení hraboši nám sežrali třetinu úrody

Zemědělci v některých částech kraje se potýkají s mnohamilionovými škodami, které jim letos způsobil hraboš polní. Někde tento letos extrémně přemnožený hlodavec sežral až třetinu úrody, další škody páchá na nedávno vysetých ozimech nebo trvalých plodinách, jako je vojtěška. V aplikaci jedu jsou zemědělci na mnoha místech omezeni, a to kvůli výskytu chráněných druhů živočichů.

Hraboš polní - Ilustrační foto
Zemědělci na Lounsku: Přemnožení hraboši nám sežrali třetinu úrody