Silnice druhé a třetí třídy, sociální problematika, zvýšení zaměstnanosti či splavnění Labe. To byla hlavní témata středeční návštěvy předsedy Poslanecké sněmovny Jana Hamáčka v Ústeckém kraji. O problémech jednal s hejtmanem Oldřichem Bubeníčkem a krajskými radními.

Vedení kraje například požadovalo, aby se při rozdělování státního rozpočtu zohlednilo, že Ústecký kraj je zatížen těžbou uhlí. „Tento požadavek kraje vnímám. Pokusím se znovu nastartovat debatu o případných bonusech pro postižené regiony," přislíbil Jan Hamáček.

Beseda v Podbořanech, návštěva vojáků i Ročova

Předseda Sněmovny do kraje zamířil v rámci svých pravidelných výjezdů po českých regionech. „Svou návštěvu chápu jako logickou zpětnou vazbu, protože hlavním výstupem práce Poslanecké sněmovny jsou zákony, s nimiž pak krajská, ale i místní samospráva musí dále pracovat," vysvětlil Hamáček.

Velmi důležité je podle něj to, aby zákony krajům nepřikládaly jen další povinnosti, ale poskytly jim také peníze na jejich výkon, což se ne vždy stává. „Jedním z příkladů jsou silnice druhých a třetích tříd, které stát převedl na kraje před několika lety, ale peníze jim na ně dal až letos," uvedl Hamáček.

Odpoledne se předseda Sněmovny zúčastnil besedy se studenty v Podbořanech. Na městském úřadě se pak setkal i se starosty okolních obcí. Navštívil také 41. mechanizovaný prapor Armády ČR v Žatci a vpodvečer také jednání radních v Ročově u Loun.