Sedmadvacet dětí z Japonska, z oblastí postižených loňským zemětřesením a následnou vlnou tsunami, přijede do ČR. Pobyt organizuje Česko -japonská společnost. 

Děti přijedou během japonských prázdnin v týdnu od 21. do 28. března. Navštíví i Panenský Týnec. Žákům tamní školy nebyla ničivá přírodní událost a osud lidí ze zasažených oblastí lhostejné a společně s ředitelkou zvolili konkrétní město jako cíl pomoci – Rikuzentakata, kde přírodní katastrofa poničila většinu domů. Uspořádali finanční sbírku a do uvedeného města poslali výtěžek.

Škola také loni uspořádala Den pro Japonsko, kterého se zúčastnil Toshiaki Shima, prezident firmy Fujikoki v Lounech, který pomohl navázat kontakt s japonskou školou. Akci podpořil i známý česko-japonský podnikatel Tomio Okamura. Ve sbírce se podařilo nashromáždit částku 24 800 korun. „Na setkání se moc těšíme, jsme potěšeni, že se věc podařilo dotáhnout do takového konce. Naše děti se na japonské vrstevníky moc těší,“ uvedla včera ředitelka školy v Panenském Týnci Jana Rumlová.

Zemětřesení a následná devastující vlna tsunami si loni na počátku března vyžádaly 1300 mrtvých. Přes 215 tisíc lidí přišlo o střechu nad hlavou. Ve sbírce na pomoc obětem zemětřesení se sešlo z celé ČR bezmála 1,5 milionu korun.  Z této částky bude hrazen i pobyt japonských dětí u nás.

Připomeňte si: Děti a učitelé z malé školy chtějí pomoci Japonsku