Tradiční vzpomínkový akt, který uctí památku kpt. Otakara Jaroše, se připravuje v Lounech. Uskuteční se zítra, v pátek 6. března.

Hlavní shromáždění proběhne od 10.45 hodin u pomníčku na nádvoří základní a mateřské školy v ulici 28. října, která nese jméno tohoto významného muže. „Aktu se samozřejmě zúčastní vedení města a zástupci Česko-ruské společnosti," uvedla Lenka Rubešová ze sekretariátu lounské radnice. Na počest padlého rodáka budou položeny květiny a zazní krátké proslovy, připomínající činy O. Jaroše.

Rodný dům Otakara Jaroše v lounské Kotěrově koloniiPo skončení setkání u školy se účastníci přesunou do nedaleké Kotěrovy kolonie, kde se hrdina 1. srpna 1912 narodil. „Tam proběhne ještě spíše neformální, menší vzpomínkové zastavení," dodala L. Rubešová.

Kapitán Otakar Jaroš zahynul jako velitel skupiny československých vojáků v březnu 1943, když bránil vesnici Sokolovo ležící v tehdejším Sovětském svazu, dnes na území Ukrajiny, v bojích proti německým okupantům. Jako první cizinec byl v roce 1943 in memoriam oceněn titulem Hrdina Sovětského svazu.