Zatímco v Ústeckém kraji na Žatecku je silnice v bezvadném stavu, u Svojetína na Rakovnicku, za hranicemi dvou krajů, začíná pro řidiče peklo. Úzká cesta, samá díra. A náprava hned tak nepřijde. Letos ani v příštím roce Středočeský kraj neplánuje, že by část silnice ke křižovatce s „karlovarkou“ a dál do Kněževsi opravil.

„Středočeský kraj má uzavřenou smlouvu na rekonstrukci silnice II/227 Kněževes – Svojetín – hranice Středočeského a Ústeckého kraje, na základě které probíhá projektová příprava. Vlastní realizace rekonstrukce bude možná po dokončení projektu a vypořádání majetkoprávních vztahů, což se předpokládá po roce 2020,“ sdělil vedoucí oddělení komunikace středočeského krajského úřadu Marek Rejman. Podle jeho vyjádření se zároveň pracuje na přípravě rekonstrukce silnice II/221 ve směru ze Svojetína na Velkou Černoc na Žatecku.

Středočeský kraj aktuálně připravuje rekonstrukci jiné silnice směřující do Ústeckého kraje, a to II/229 Louny – Rakovník mezi Rakovníkem a zmiňovanou komunikací I/6 Praha – Karlovy Vary. „Tato akce je před podpisem smlouvy o rekonstrukci se zhotovitelem stavebních prací,“ dodal Marek Rejman. Zároveň Středočeský kraj chystá výstavbu obchvatu Rakovníka.

Důležitá trasa

Silnice II/227 je pro obyvatele Žatecka a Podbořanska důležitá nejen ke spojení s tímto středočeským městem, ale hlavně s Prahou. Velká část řidičů ji využívá častěji než věčně ucpanou silnici Chomutov – Praha.

Její význam ještě vzroste, až se v závěru příštího roku dokončí desetikilometrový úsek dálnice D6 Praha – Karlovy Vary u Řevničova a Krušovic. „Do Prahy jezdím spíš po karlovarce, na chomutovské silnici bývá problémů víc. Teď se sice čeká u semaforů na obou silnicích, na chomutovské u Hořešovic a karlovarské kousek od Krupé, ale to se dá objet přes Nesuchyni. Takže karlovarka opět vyhrává,“ popsal svou zkušenost Tomáš Němeček ze Žatce.

Ústecký kraj s využitím „evropské“ dotace opravoval silnici II/227 loni a předloni. Zároveň s tím vyměnil povrch také na silnici II/225 Žatec – Kadaň. „Celkové náklady vyšly na 136 milionů korun,“ sdělil Zdeněk Rytíř z Krajského úřadu Ústeckého kraje. V rámci rekonstrukcí se vyměnil povrch vozovek také ve dvou žateckých ulicích, které slouží jako silnice do Rakovníka a Kadaně. Konkrétně se jedná o ulice Volyňských Čechů a Boženy Vikové Kunětické.