Občané mají právo zapojit se s věcným slovním příspěvkem kdykoli do jednání zastupitelstva města, obce či kraje. Praxe některých měst, jež pro vystoupení občanů vymezují pouze jediný bod jednání, je chybná. Rozhodl tak soud v Ústí nad Labem na základě stížnosti jednoho z občanů, jemuž krajské zastupitelstvo neumožnilo vystoupit s příspěvkem k projednávanému tématu, protože podle krajských zastupitelů už předtím skončil blok, určený k připomínkám občanů.

Po výroku soudu bude muset pozměnit své jednací řády řada městských a obecních zastupitelstev. „O výroku soudu víme a budeme lidem umožňovat, aby mohli k věci promluvit průběžně během jednání zastupitelstva,“ řekl na dotaz našeho deníku Erich Knoblauch, starosta Žatce.

Dosud v Žatci zastupitelé rovněž uplatňovali pravidlo, že občané mohou sdělit své připomínky jen v jednom určeném bodu programu na počátku schůze. Během dalších bodů debaty zastupitelů už lidé do diskuze vstupovat nemohli.

Připomínky lidí však musí být věcné, město musí předejít všem pokusům o zneužívání věci a úmyslné narušování průběhu schůze, dodal starosta. V případě úmyslného vyvolávání konfliktů by mohla zasáhnout i městská policie a „řečníka“ vyvést.