Stavba parku s maketami budov starého Mostu si vyžádá celkem 49 milionů korun. Takzvaný MiniMost bude součástí příměstského rekreačního areálu, který má v příštích letech vznikat v okolí napouštěného jezera Most.

Radnice požádá Evropskou unii o dotaci na MiniMost. „Spoluúčast města bude představovat zhruba 9,3 milionu korun. Nejprve ale bude třeba projekt takzvaně předfinancovat, na což město použije úvěr České spořitelny. Finanční spoluúčast a předfinancování musejí ještě schválit zastupitelé,“ informovali mostečtí radní. Termín zahájení stavby ještě není znám.

Projekt se připravuje řadu let. V roce 2005 stát souhlasil s tím, že z takzvaných patnácti ekomiliard uvolní 77 milionů korun na přípravu území a vybudování spodních staveb.

Desítky modelů historických budov a významných částí starého města, které zaniklo kvůli těžbě hnědého uhlí, budou v měřítku 1:25. V parku by se měly objevit i významné stavby Ústeckého kraje a turistické informační centrum s přednáškovým sálem. Centrum má podle radních poskytovat turistům i obyvatelům regionu informace o parku, ale i o památkách a turisticky atraktivních lokalitách na Mostecku.

Vedení města upozornilo, že MiniMost nemá být jen turistickou atrakcí, která má rozšířit nabídku služeb v regionálním cestovním ruchu. Zmenšená kopie královského města má doplnit vzdělávání dětí a lidí, kteří starý Most nikdy neviděli. Jezero bude plné už letos. Jeho okolí, kromě jedné nové silnice a pravoslavného kostela, je zatím pusté. Projekty podporované státem jsou ve skluzu. Čeká se na vyhlášení zakázek na dodavatele. „Arboretum začíná mít zpoždění,“ sdělil Rudolf Jung, předseda Okresní hospodářské komory v Mostě. Arboretum bude veřejně přístupnou zahradou se vzácnými stromy. Část z nich je už připravena k zasazení. Komora chce také pomoci se sháněním investorů, kteří by měli zastavět část území svými projekty. V jezerní krajině, jejíž rekultivace skončí v roce 2017, se počítá mimo jiné se stavbou sportovišť a obytné zóny.

Okresní komora před víkendem prodloužila spolupráci s německou Průmyslovou a obchodní komorou Halle–Dessau, kde mají zkušenosti s rekultivací a využitím místních jezer vzniklých ze šachet. Tam už, po patnácti letech od konce těžby, stojí hotely i příměstské rekreační areály. „My jsme o pár kroků dál,“ řekl šéf německé komory Thomas Brockmeier. Podle něj mostecké jezero může vypadat jako ta německá, pokud hodně pomůžou stát a Evropská unie.