Jezero Most je už ze dvou třetin plné. V neděli 24. října se o tom na vlastní oči přišlo přesvědčit několik desítek lidí. Státní podnik Palivový kombinát Ústí totiž ke dvouletému výročí od napouštění pro veřejnost uspořádal Den otevřených dveří.

Unikátnost nově vznikajícího díla podle odborníků z palivového kombinátu, kteří zájemcům včera zodpovídali dotazy, spočívá nejen v konečných parametrech jezera Most po ukončení napouštění, ale zejména ve způsobu a rychlosti plnění zbytkové jámy vodou.

„Ke konci září roku 2010, po téměř dvou letech uplynulých od zahájení napouštění, již rozloha činí 214,65 hektaru, maximální hloubka je 64,84 metru a množství přivedené vody za uplynulé období činilo 45,3 milionu metrů krychlových,“ sdělila Lucie Kružíková z palivového kombinátu. Jezero Most je tak napuštěno již z šestašedesáti procent. Podle palivového kombinátu zavodňování bývalého lomu Ležáky probíhá podle plánu. Jezero Most tak bude napuštěné do konce roku 2011. Lidé, kteří včera jezero navštívili, se nejvíce těší na rekreační využití a rybolov.

„Těším se na pláže, lodičky a plachetnice,“ řekla Martina Novotná, která šla k jezeru na procházku se psem.

Přístup k vodě zatím ovládá stát. Jemu patří přes devadesát procent jezerní krajiny. Zbytek vlastní těžební firmy a město. Most a stát jsou dosud jedinými velkými budovateli. Chystají stavbu MiniMostu, arboreta, přístaviště, pláží, cyklostezek a silnic. Stovky milionů má dát stát z ekomiliard. Pravoslavný kostel za své peníze již začala stavět církev. Hotová je už hráz přístaviště.

Na své si přijdou i rybáři. V příštím roce je totiž naplánováno zarybňování. Do jezera budou vysazeny spíše dravé ryby, například štika, candát, úhoř nebo síh maréna. Už dnes se ale v jezeře objevuje perlín, plotice, ježdík.

Soukromí investoři mají na nákup jezerních pozemků čas. Stát, vládce území, ještě nic nenabízí.

Rekultivace po napuštění obří jámy totiž potrvá dalších šest let. A dosud není jasné, jak má celá zóna vypadat, jaké investory do zóny pustit a co všechno zpevněné okolí unese.