Lidem na Lounsku, Žatecku a Podbořansku nosí dárky tradiční český Ježíšek. Už desetiletí statečně odolává náporu Santa Clause, Dědy Mráze a dalších dárkonošů.

Stejně jako v celé republice, i v okrese Louny probíhá „boj“ za Ježíška. Ten je v posledních letech pod tlakem dovezených postav. I v regionu Ježíšek vyhrál.

Celkem třiaosmdesát procent lidí odpovědělo v anketě, která běžela v minulých dnech na internetových stránkách Žateckého a lounského deníku, že u nich doma nosí dárky výhradně Ježíšek.

Pouhá tři procenta si pro sebe utrhl, hlavně v posledních letech obchodníky protěžovaný, Santa Claus. Porazil ho, se sedmi procenty, i Děda Mráz, který naopak „okupoval“ naše území v letech minulých.

Také sedm procent získala odpověď "někdo jiný".

Může se tedy zdát, že oblíbený a originální Ježíšek jednoznačně zvítězil nad importem. Podle průzkumu Deníku si ale zachoval jen jméno, podobu pomalu ztrácí.

Jak vlastně vypadá?

Mnoho lidí totiž sice říká, že u nich dárky nosí jedině Ježíšek, při dotazu jak vypadá, ho ale nepopíše jako malé roztomilé jezulátko, ale jako tlustého červeného muže s plnovousem – tedy jako Santa Clause. Stejně odpověděla také polovina z deseti dětí oslovených Deníkem.

Podle odborníků to je jednoznačně dáno nátlakem obchodníků, kdy se sice shání dárky pro Ježíška, ze všech obchodů ale vykukuje Santa Claus. Jak tvrdí, jedinou možností, jak Ježíška udržet v podobě, jak jej známe, je dětem princip Vánoc a jejich tradic srozumitelně vysvětlit.

Tradiční český dárce, Ježíšek, jehož jméno je odvozeno od Ježíše Krista, je nejčastěji vyobrazován jako malé dítě. Ježíšek rozdává dárky tak, že po štědrovečerní večeři odejde celá rodina z pokoje, ve kterém je stromeček a vyčkává. Donesení dárků oznamuje Ježíšek zvonečkem.

Podobné Vánoce slaví také na Slovensku (Ježiško) nebo v Německu, Rakousku a Švýcarsku (Kristkind).

Santa versus Děda Mráz

Děda Mráz, jež obdarovává děti převážně u východních Slovanů, je stařec, který jezdí na saních se spřežením bílých koní a přináší, kromě darů, zimní počasí. Tato bytost k nám byla importována od padesátých letech minulého století společně s dalšími sovětskými tradicemi.

Naopak Santa Claus k nám byl dovezen z USA, boom zaznamenal zejména v posledních letech, propagují ho zejména obchodníci jako symbol Vánoc. Santa Claus, mýtická osoba, která nosí dárky hlavně se Spojených státech amerických a v dalších anglicky mluvících zemích, dává dárky všem dětem, které byly celý rok hodné. Přilétá v noci ze 24. na 25. prosince na saních, tažených létajícími soby. Do domu se dostává komínem a dárky dává do připravených punčoch.

Jeho moderní podoba je někdy označována jako výtvor reklamní kampaně Coca–Coly, která jej používala ve třicátých letech 20. století. Podobná postavička se přitom objevovala už v reklamě na nápoje společnosti White Rock v roce 1915.