V provozu, byť velmi omezeném, fungují některé restaurace. Lidé si v nich mohou vzít jídlo s sebou, některé ho i rozvážejí. Například restaurace Panamera v Žatci v tomto režimu funguje od víkendu. „Jídlo vaříme, ale nerozvážíme. Vydáváme ho před restaurací. Mámě pět druhů pizzy a upravené menu. Zájemci si jídlo u nás mohou objednat dopředu nebo před restaurací u servírky. Pizzy dáváme do klasických papírových krabic, další jídlo pak do plastových,“ sdělila Simona Mann, mluvčí skupiny Nord Food, která provozuje několik restaurací na severu Čech.

ON-LINE ke koronaviru najdete ZDE

„O jídlo je docela zájem, ale není to zdaleka tolik jako běžně. Propad v tržbách je obrovský. Nechceme ale úplně zavřít, kolem restaurace na Kruhovém náměstí v Žatci je spousta úřadů, kanceláří, lidé si k nám chodí pro obědy. A pomáháme tím také našim zaměstnancům, aby nepřišli o příjmy,“ dodala.

Seniorům v Postoloprtech přivezou jídlo strážníci

Vedení měst a obcí se snaží pomáhat hlavně starším lidem. Například městský úřad v Postoloprtech zřídil krizovou telefonní linku pro seniory a zdravotně postižené osoby. „Senioři si pomocí ní mohou objednat nezbytné nákupy, případně i dovoz stravy ze školní jídelny. Jídlo po domluvě rozvážejí naši strážníci a pracovnice sociálního odboru. Jídelna vaří i pro veřejnost, strava je vydávána před vstupem do vlastních jídlonosičů,“ sdělil starosta Postoloprt Zdeněk Pištora.

V Žatci, kdo potřebuje, může požádat o pomoc s dovozem jídla a potravin městem dotované seniortaxi. V Lounech je tato služba zajišťována ve spolupráci mezi městskou policií, městskou pečovatelskou službou a odborem sociálních věcí radnice.

Úřady fungují v omezeném režimu, lidé by je měli navštěvovat jen v neodkladných záležitostech. „Přístup na úřad pro veřejnost jsme omezili jen na pár hodin v týdnu. Je možný pouze po telefonické domluvě a objednání, aby nedocházelo k většímu shlukování osob,“ sdělil místostarosta Peruce Jan Vnouček. Městys přijal i několik opatření, aby jeho obyvatelé mohli cestu na radnici odložit. Například prodloužil splatnost obecních poplatků do konce května.

Opatření ve firmách

Většina firem přijala opatření, aby se kontakt mezi zaměstnanci zredukoval na nezbytně nutné minimum. Kdo může, pracuje z domova. Na pracovištích jsou lidé rozděleni do týmů, vzájemně se stýkají jen v rámci určené skupiny. Toto opatření přijali také v Žatecké teplárenské, která dodává teplo a teplou vodu do většiny domácností ve městě. „Společnost jsme rozdělili na tři oddělená pracoviště, aby nedocházelo ke styku mezi zaměstnanci jednotlivých pracovišť. Chceme nadále zabezpečit provoz společnosti a řádnou dodávku tepla a teplé vody pro občany města Žatce,“ sdělil ředitel Žatecké teplárenské Pavel Jonáš.

K opatřením, která zavedli v Lounech, patří bezplatná městská hromadná doprava. Ochránit má řidiče autobusů a snížit jejich kontakt s cestujícími. „Pro nástup a výstup do a z autobusů se používají pouze zadní dveře,“ sdělil starosta Pavel Janda

V Žatci odložili plánované blokové čištění ulic, které mělo začít ve středu 18. března. „K odkladu dochází proto, aby lidé v období celostátní karantény vycházeli ven co nejméně. Zároveň je jasné, že by řidiči měli problém svá vozidla přemístit jinam,“ sdělil mediální zástupce města Tomáš Kassal. Ve městě se zavírají také mateřské školy. „Pro děti policistů, hasičů, zdravotníků a dalších určených profesí necháme v souladu s vládním nařízením otevřenou část školky U Mašinky,“ řekl žatecký místostarosta Radim Laibl.

Vojáci ze žateckého 41. mechanizovaného praporu o víkendu dokončili plánované dvoutýdenní cvičení na Doupově a čekají na další vývoj situace. Zdravotníci praporu pomáhali při opatřeních na hraničních přechodech.

close Koronavirus v Česku info Zdroj: Deník zoom_in