Dvacet šest tisíc lidí letos zavítalo do prostor Nového Hradu v Jimlíně u Loun. Památka je nyní uzavřena, návštěvní sezona skončila před pár dny. Přesto se davy zájemců budou moci na oblíbený zámek znovu vydat ještě jednou: za tři týdny, protože tam bude připravena tradiční adventní slavnost s atraktivním programem.

Informoval o tom Josef Kabát, ředitel zámku Nový Hrad. "Do této chvíle přišlo na zámek, ať už na prohlídku, na výstavu nebo na nějakou další kulturní akci, přibližně 26 000 návštěvníků. A to ještě není konečné číslo, protože před sebou máme ještě jednu z našich největších akcí - Adventní setkání na Novém Hradě. Na tuto slavnost chodí vždy i přes tisícovku lidí," upřesnil ředitel.

Nejvíce lidí přišlo na pouť

Během uplynulého roku největší návštěvnost z akcí na zámku zaznamenala květnová Novohradská pouť, na niž se přišlo podívat přibližně 4 500 návštěvníků. S velkým zájmem se také setkaly srpnové Noční prohlídky, červencové promítání Kinematografu bratří Čadíků a dubnové Velikonoce na Novém Hradě. "Návštěvnický rekord letos pokořila i letní výstava kostýmů, rekvizit a dalích zajímavostí z pohádek Zdeňka Trošky, pořádaná ve spolupráci s filmovými ateliéry na Barrandově," dodal ředitel. 

Na zámku loni a letos proběhly i některé stavební úpravy, například rekonstrukce odvodnění, cest a osvětlení na všech nádvořích. V areálu celé památky je díky tomu snadnější a bezpečnější pohyb, který už nedělá problémy ani maminkám s kočárky, ani třeba návštěvníkům se zhoršenou pohyblivostí. 

Advent bude uvádět Jaroslav Sypal

Poslední akcí letošního roku ro veřejnost bude zmíněné Adventní setkání v sobotu 2. prosince s programem od 10 do 17 hodin. "Návštěvníky čeká dobové tržiště, živý betlém, ochutnávka středověké kuchyně, kejklíři, divadlo, pohádky pro děti a program zakončí ohňová show. Celým dnem bude provázet herec a bavič Jaroslav Sypal," uvedl Josef Kabát. Zámek bude samozřejmě otevřen k prohlídkám. Interiéry budou vánočně vyzdobené, prohlídka bude tento den bezplatná. 

Nový Hrad v Jimlíně byl vybudován v 15. století na místě dřívější tvrze. Svolení k vybudování hradu udělil a podepsal tehdejší známý český král Jiří z Poděbrad. Památka u Loun je oblíbeným cílem turistů. V současnosti je ve vlastnictví Ústeckého kraje, který ji od 90. let postupně opravuje a oživuje.

"V podzimním čase bylo na zámku jen minimum návštěvníků , ale o to zajímavější prohlídka. Bylo to výborné. Je to trochu jiný hrad než ostatní, vyplatí se ho navštívit," pochválil návštěvu zámku v recenzích hostů Jiří Zeman, který se na Nový Hrad vydal před závěrem letošní návštěvní sezony.