Do oprav zámku Nový Hrad v Jimlíně na Lounsku už šly desítky milionů korun, další by měly přijít v nejbližších letech. Po skončení několikaleté rekonstrukce by se měl stát kulturním centrem regionu.

Opravy na zámku probíhají už řadu roků, v posledních letech se zintenzivňují. Ústecký kraj, vlastník zámku v Jimlíně, už vložil do jeho oprav v letech 2004 až 2007 celkem 32,8 milionu korun. Z toho bylo 7,6 milionu z tzv. norských fondů a 3,6 milionu z Programu záchrany architektonického dědictví ministerstva kultury.

Uvedl to František Janačík z kanceláře hejtmana Ústeckého kraje s tím, že v letech 2008 až 2010 by z rozpočtu kraje mělo jít do zámku dalších 18,9 milionů korun. Za dalších 10,2 milionu se plánují podle něj úpravy parkoviště a úpravy přístupových cest. „Zastupitelstvo Ústeckého kraje bude navíc 30. dubna projednávat projekt oprav zámku v celkové hodnotě 47,4 milionů korun, na který bude kraj žádat o dotaci z Regionálního operačního programu Regionu soudržnosti Severozápad,“ sdělil F. Janačík.

Zámek, který byl v minulých dvou stoletích využíván převážně pro hospodářské účely, za tu dobu značně zchátral. Některé části památky byly v havarijním stavu, podle některých odborníků by jim, pokud by nepřišel zásah restaurátorů, hrozil zánik. Během uplynulých let došlo k rekonstrukci některých částí areálu, například na konci loňského roku skončila oprava východního křídla. Nyní se připravuje rekonstrukce severního křídla zámku. Návštěvníci mají možnost zámek navštívit jen několik dní v roce. Letos poprvé to bude při tradiční Novohradské pouti, která proběhne 17. a 18. května.

„Vloni zámek navštívilo na čtyři a půl tisíce lidí. Je to o tisíc návštěvníků více než v roce 2006,“ uvedl kastelán zámku Pavel Pilař. „Chtěli bychom lidem zpřístupnit památku častěji, ale bereme ohled na probíhající opravy,“ dodal. Zámek spravuje Oblastní muzeum v Lounech.