Provozovatelům heren v Jirkově zřejmě končí pohodové období. I když žádné velké peklo je zatím také nečeká.

Každopádně se musí během pár dní rozhodnout: buď sáhnou víc do peněženky nebo odvezou pryč své videoloterijní terminály. Zastupitelé totiž schválili vyhlášku, podle které za ně musejí provozovatelé zaplatit. A to maximální povolenou taxu – tedy pět tisíc za čtvrt roku. Sešli se dokonce speciálně jen kvůli tomu, aby mohl předpis platit už od září.

Podle Josefa Koprušťáka, vedoucí ekonomického odboru jirkovské radnice, je ve městě 37 videoterminálů. Kdyby se všichni jejich majitelé rozhodli radši zaplatit, město by si přišlo za rok na 740 tisíc korun.

Ale vedení města neskrývá, že chce spíš přístroje dostat z města pryč. „Podle toho, co naznačoval provozovatel největšího počtu videoterminálů, raději, než by za ně zaplatil, je z Jirkova odveze a nahradí je klasickými automaty,“ prozradil starosta Jirkova Radek Štejnar. „Ty považuji za menší zlo než terminály, které oberou hráče o velký obnos v několika minutách,“ dodal.

Klasických automatů je v Jirkově přes sto dvacet. Platí se za ně taky, za pololetí vybralo město zhruba dva miliony korun. Navíc u nich jde do městské kasy správní i místní poplatek (u terminálů jde správní poplatek ministerstvu financí). I proti klasickým výherním automatům chce radnice zasáhnout, ale čeká na zákon, který by dal městům větší pravomoci. „Pak co nejdřív přijmeme regulační vyhlášku, zatím to bohužel nelze,“ řekl k tomu Štejnar.

Přitom v sousední Chomutově ji přijali. Pravda – s úspěchem jen částečným. Pár heren zmizelo a klasické automaty, až na periferie města, také. Ale nahradily je právě videoloterijní terminály. Ty už Chomutov ovšem také zpoplatnil, dokonce už od června. Herny jsou zřejmě největším nešvarem Jirkova. Hlavně v centru je jich hodně – stačí projít pěší zónou. Automaty tu blikají snad v každém třetím domě.