Jirkovská přehrada a její krásné okolí je opět otevřeno pro veřejnost. Původně ji Povodí Ohře zpřístupnilo po deseti letech loni v červnu, ovšem jen zkušebně a pod podmínkou, že se budou návštěvníci chovat slušně. Lidé si svou šanci nepokazili. Díky tomu se tam mohou vypravovat na procházky i letos.

„Návštěvníci oproti našim původním obavám prošli,“ potvrdil mluvčí Jan Svejkovský. Přehrada byla roky zavřená právě kvůli neukázněnosti a opakovaným vloupáním do objektu vodního díla. Od té doby se ale leccos změnilo. „Lidé víc chápou, že je to odpočinková zóna a váží si té možnosti. V uplynulé sezóně jsme například neměli nejmenší problém s pejskaři, protože uklízeli exkrementy,“ chválí snahu rekreantů Svejkovský.

Dohled obstarají kamery

Přesto vše neprobíhalo zcela bezchybně. Několika ojedinělých excesů se dopustili motorkáři, kteří vjeli do areálu navzdory přísným zákazům. Protáhli se buď bezbariérovými turnikety u hlavního vstupu nebo zřejmě objeli závoru, která brání vjezdu shora lesem. Zadržet se je nepodařilo, prosvištěli po cestě, což zaznamenal jen hrázný a nahlásil vedení podniku.

Letos by v jejich odhalovaní mohly napomoci kamery napojené na pult Městské policie v Jirkově. Systém byl nainstalován v listopadu. Kamery se dívají směrem do údolí pod hráz i na hladinu a jsou natolik kvalitní, že jasně zachytí espézetky i tváře možných narušitelů. Preventivně tam dělají obchůzky také strážníci.

Od časného rána do večera

Jirkovská přehrada je otevřena vždy od 6:30 do 20 hodin a přístupná bude až do konce října.

Návštěvníci mohou chodit jen po silnici, nesmí k vodě, ani za zábradlí. Pejskaři mají mít psy na vodítku a uklízet po nich. Zcela zakázáno je koupání, lov ryb, provozování vodních sportů a vjezd motorových vozidel.

Vodnímu dílu táhne na padesát

Přehradu postavili v 60. letech minulého století na řece Bílině v Krušných horách. Má 190 metrů dlouhou sypanou hráz, celková zatopená plocha je 16,4 hektarů. Nádrž pojme 1,9 milionů metrů krychlových vody.
Odtok využívá vodní elektrárna Jirkov s max. výkonem 142 kilowatt. Přehrada funguje i jako částečná ochrana území před povodněmi.