Před šesti lety Josef Pešek z Blšan na Podbořansku nezaváhal. Z hořícího auta vytáhl mezi Soběchleby a Malou Černocí bezvládného řidiče i jeho osmiletého chlapce a oběma zachránil život. Lidé ho za odvážný čin zvolili Gentlemanem silnic desetiletí.

Už deset let vyhlašuje Česká pojišťovna ve spolupráci s Policií ČR Gentlemany silnic. Řidiče, ale i chodce či spolujezdce, kteří pomohli druhým u dopravních nehod, lidi, kterým nejsou ostatní lhostejní. Od roku 2004 už bylo oceněno sto mužů či žen. Z jejich příběhů, které jsou plné zachráněných životů, teď lidé v hlasování na internetu vybírali Gentlemana desetiletí. A vybrali právě Josefa Peška mladšího z Blšan.

Josef Pešek jel v březnu 2008 po málo frekventované silnici mezi Soběchleby a Malou Černocí. „Spatřil jsem mezi stromy auto, které tam sjelo do příkopu a kterému už dost hořel předek. Když jsem se dostal blíž, všiml jsem si, že jsou tam dva lidé. Hned jsem se vydal jim pomoci," popisoval tehdy dramatické okamžiky zachránce.

Dramatické chvíle, kdy se rozhodovalo o životech

Josef Pešek z Blšan při přebírání oceněníV hořícím autě byl sedmatřicetiletý muž, kterého Josef Pešek znal - vyrůstal s ním v jedné obci - a také jeho osmiletý syn. Z auta se nemohli sami dostat, řidič byl těžce zraněný, ani hoch se nehýbal. „Bohužel auto bylo zamčené. Chtěl jsem nejdříve začít hasit, ale neměl jsem po ruce nic, čím bych oheň zlikvidoval. Chtěl jsem je tedy vytáhnout," pokračoval. Při vyprošťování šlo i zachránci o život, oheň stále postupoval. „Na to nebyl čas myslet. Nejdříve jsem chtěl rozbít okno kamenem, ale žádný jsem nenašel. Větvemi to zase nešlo," vzpomněl si Josef Pešek.

Rány do skla ale probraly osmiletého Péťu. „Naštěstí začal trochu komunikovat. Posunky jsem mu naznačil, ať trochu stáhne okénko, a díky mezeře jsem potom prostrčil ruku a otevřel dveře," uvedl.

Odnesl chlapce do bezpečí a vrátil se pro otce. Oheň byl ale stále silnější, hrozil i výbuch. „Otevřel jsem si od spolujezdce dveře, měl ale zaklíněnou nohu, šlo to hůře, nakonec se mi to ale povedlo. Dopravit do bezpečí před ohněm i hrozícím výbuchem mi ho pomohl ještě další člověk, který k místu nehody také přijel," popsal událost, která se odehrála v roce 2008, Josef Pešek.

Ocenění si nový Gentleman silnic desetiletí převzal od zástupců České pojišťovny ve středu 22. října přímo v Blšanech. „Velmi si ocenění vážím. Lidé by si měli pomáhat, všímat si okolí, vážit si života a druhých," říká muž, který shodou okolností pomáhal ještě i u další dopravní nehody před dvěma lety. „Jeli jsme s manželkou, auto bylo na střeše, pod ním ležel v příkopě člověk. Naštěstí se mu nic nestalo, spadl šťastně právě do toho příkopu. Ale pomohli jsme auto převrátit a vyprostit ho," pokračoval Josef Pešek. Pak jen tak mezi řečí jednoduše dodal: „Všichni řidiči by na silnicích měli dávat hodně velký pozor."

Připomeňte si: Strach jsem měl, ale pomoci jsem musel, říká zachránce

Takto dopadl vůz, z něhož J. Pešek vytáhl dva lidi.
Takto dopadl vůz, z něhož J. Pešek vytáhl dva lidi.  Foto: Policie ČR