Střelnici v Nečichách u Loun obsadila o prodlouženém víkendu auta Citroen 2 CV, přezdívaná kachny. Konal se tam čtvrtý mezinárodní sraz, na nějž dorazilo téměř padesát vozů. Pořadatelé připravili bohatý program pro dospělé i děti.

"Kachna je moje láska," říká majitel Citroenu 2 CV

Do Nečich zavítali milovníci kachen z různých koutů České republiky. „Přijel jsem z Prahy. První kachnu jsem si zakoupil před patnácti lety,“ řekl Libor Kubeš. „Jsem tady už potřetí. Kachnu jsem si pořídil před pěti lety a jejímu kouzlu jsem propadl. Je to moje láska. A to nejen kačena, ale všechny vozy citroen,“ uvedl plzeňský fanoušek Karel Pálek.

Na sraz dorazili i přátelé ze Slovenska. Kachny se vyráběly od roku 1939 do roku 1989. Motor je dvouválec typu boxer s výkonem 29 koní a obsah motoru je 602 ccm. Někteří majitelé si vozítka vylepšili a jezdí mnohem rychleji. Kachna je pro mnohé majitele jejich láskou. „Mám ji rok.Vlastně mě k ní přivedla přítelkyně, se kterou jsem se seznámil na jednom srazu,“ uvedl Bedřich Slezák. „Jezdím s kachnami už od 13 let. K této vášni mě přivedl můj táta,“ doplnila jeho přítelkyně Eva Chlánová. „Kachny jsou životním stylem. Mají sundavací střechu, je to nejlepší kabriolet. Krásně se vlní a když se na ně díváte zepředu, máte pocit, že se směje,“ vysvětlili, proč mají tato autíčka tak moc rádi.

Podle organizátorů byl letošní ročník o něco slabší než loňský. „Přijelo o něco méně aut, ale i tak je účast celkem vysoká. Letos se koná celosvětový sraz ve Švédsku, možná proto sem mnozí nepřijeli,“ řekl Miloš Kolařík, zakladatel lounského klubu kachen.

Na srazu se bavily i děti, pro něž byla připravena řada soutěží. Nechyběla samozřejmě zkouška zručnosti pro majitele kachen. Řidiči měli za úkol zdolat vytyčenou trasu a na konci ukousnout párek bez pomocí rukou. Někteří borci zvládli trasu projet i pozpátku.