Osm měsíců žil na přelomu let 1917 a 1918 slavný a trochu záhadný Franz Kafka v Siřemi na Podbořansku. Světovou spisovatelskou osobnost ale přesto místní a lidé z okolí moc neznají.

Jak to změnit? Jak přilákat na Podbořansko turisty? Napovědět se snaží studenti podbořanského gymnázia. A nápady měli tento týden studenti opravdu velmi zajímavé. Asi nejvíce zaujal projekt na samoobslužné infocentrum, které by mělo turisty navádět a informovat. Další skupinka studentů oktávy podbořanského gymnázia pak rozvinula myšlenku festivalu Sirka (složenina slov Siřem a Kafka). Ten by nenásilnou formou lákal na hudbu, divadlo, workshopy.

Mladí dobrovolníci by mohli opravit památky

Studenti navrhovali také využít například dobrovolníků, z republiky i zahraničí. Ti by mohli pomoci opravit některé památky.

Projekty by měly v budoucnu nahradit nebo doplnit například akci Kafkova Siřem, která v minulosti v obci probíhala právě pro připomenutí jeho pobytu na Podbořansku. Jenže v posledních letech nejsou peníze, a tak akce prozatím skomírá.

„Nápady nás hodně zaujaly, některé by se daly využít. Je to ale běh na dlouhou trať, zkusíme někde sehnat peníze. V budoucnu by mohlo dojít k realizaci některých nápadů,“ povzbudil studenty v další aktivitě starosta Blšan Petr Bukáček, pod které Siřem spadá. Bukáček byl spolu s Jiřím Procházkou, neúnavným propagátorem Kafky v Siřemi, a dalšími lidmi z Blšan a Siřemi jakousi „porotou“, které studenti své návrhy předkládali.

Čtyři týmy poskládané ze studentů oktávy Gymnázia Podbořany se nejprve vydaly přímo do Siřemi „okouknout“ prostředí. Pak dali mladí lidé dohromady zajímavé projekty, které mají napovědět, jak naložit s odkazem Franze Kafky na Podbořansku, jak zvýšit povědomí lidí o něm, jak nalákat do regionu turisty.