Výročí svateb

40. rok – rubínová
45. rok – safírová
50. rok – zlatá
55. rok – smaragdová
60. rok – diamantová
65. rok – kamenná
70. rok – platinová


Kamennou svatbu, 65 let od sňatku, ve středu 15. září oslavili manželé Marie a Stanislav Jakovcovi ze Žatce. Své ano si řekli 15. září 1945 v zámecké kapli v Chřešťovicích na Písecku v jižních Čechách.

„Když jsme jeli ke svatebnímu obřadu, pršelo. Kůň, který táhl náš kočár, na kluzké cestě uklouzl a upadl. Hodně lidí říkalo, že je to špatné znamení,“ vzpomněla Marie Jakovcová. To, že to žádné špatné znamení v případě jejich vztahu určitě nebylo, dokládá dlouhé a spokojené manželství. „Jste vzorem pro naši celou velkou rodinu,“ popřáli mimo jiné manželům k jejich kulatému výročí nejbližší příbuzní.

Už v roce svatby se jim narodil první syn Stanislav. V roce 1947 se rodina Jakovcových přestěhovala do Žatce a po dvou letech se narodil syn Jan. Marie Jakovcová se narodila 30. listopadu 1923, pracovala dlouhá léta v zemědělství a ve zdravotnictví v Žatci. Stanislav Jakovec se narodil 28. května 1923, pracoval jako strojní a stavební zámečník, později až do důchodu jako řidič autobusu v ČSAD v Žatci.

„Než jsme se vzali, čtyři roky před tím jsme spolu chodili. Důležité bylo, že jsme si pořád navzájem věřili a byli k sobě tolerantní,“ vysvětlila recept na dlouhé soužití Marie Jakovcová. „Dnes mladí lidé neshody řeší hned rozchodem, pak na to doplácejí hlavně děti,“ dodala.

Ve středu manželům Jakovcovým ke kulatému výročí pogratulovali zástupci žatecké radnice – místostarosta Aleš Kassal a matrikářka Drahuše Laiblová. Manželé se zároveň podepsali do pamětní knihy města.