Už několik let funguje v Žatci kamerový systém. V současné době je po městě sedm kamer, které nepřetržitě sledují dění v řadě ulic.

Záznamy z nich se nahrávají a už několikrát pomohly policistům při vyšetřování trestné činnosti. „Záznamy z kamer napomohly například ke zjištění pachatelů vloupání do klenotnictví, loupežného přepadení v České spořitelně, krádeží vozidel na sídlišti Jih v Javorové ulici nebo v ustanovení osob, které zneužívaly tísňovou linku městské policie 156. V neposlední řadě pomohly při objasnění rvačky na Hošťálkově náměstí,“ vyjmenoval Jiří Štorek, ředitel Městské policie Žatec.

Kamerový systém v Žatci se rozvíjel v několika etapách. V roce 1997 byly kamery umístěny na první dvě místa – na radnici na náměstí Svobody a věžový dům v Podměstí. O rok později se objevily další tři kamery – na domech na Kruhovém náměstí, v Javorové a ulici dr. Kůrky. Město na nákup kamer získalo státní dotace.

V roce 2004 z vlastních prostředků zřídilo na služebně městské policie analytické centrum, mimo jiné také pro možnost pořizování záznamu určité časově omezené události pro potřeby Policie ČR.

Další dvě kamery jsou na Jihu

O rok později se další dvě kamery objevily na bývalém hotelu Garni v ulici Bří Čapků, a to v rámci projektu revitalizace panelového sídliště Jih, na který město rovněž získalo státní dotaci.

Kamerový systém slouží už několik let také v Podbořanech, město sleduje šest kamer. Kamerový systém je od loňska v provozu také v Lounech, na dění v ulicích dohlíží devět kamer. Někde radnice uvažují o rozšíření, otázkou jsou ale peníze.