Razantní rozšíření a modernizaci kamerového systému chystají v Žatci. Místo sedmi kamerových bodů by tam mělo být, pravděpodobně už příští rok, více než dvacet digitálních očí. O obnově systému se v Žatci mluví už několik let, některé kamery jsou tam hodně zastaralé. Více a více sledují kamery také dění v ulicích i dalších měst okresu, kamerové systémy se rozšiřují, více hlídají i Louny nebo Podbořany.

Základům kamerového systému v Žatci už je dvacet let. Některé nejstarší kamery tam slouží už od roku 1996. „Některé kamery jsou opravdu hodně staré. Potřebují nutně vyměnit, v noci absolutně nedostačují. Obraz a rozlišení není u některých starých kamer dostatečně kvalitní, ve tmě je pak problém je využít," přiznává Miroslav Solar, šéf žateckých strážníků.

Rozhodnou zastupitelé

O nových kamerách se přitom v Žatci mluví už několik let. Zatím k jejich modernizaci ale nedocházelo. Nyní se zdá, že se již nedostačující kamerový systém obnovy dočká. Na projektu se nyní shodují radnice i vedení městské policie, peníze by měly jít z městské pokladny, pokud zastupitelé více kamer schválí, v příštím roce. „Kamerový systém máme už opravdu zastaralý. Letos chceme naplánovat, kam kamery umístit a vypsat výběrové řízení, samotná realizace modernizace kamer by pak měla proběhnout v příštím roce," řekla na dotaz Deníku Zdeňka Hamousová, starostka Žatce.

„Na podobě nového kamerového systému aktuálně pracujeme. Zpracovává se studie, která napoví, kdy by bylo nejlepší kamery umístit, kolik to bude stát a podobně. Až ji vyhodnotíme, můžeme pokračovat dál," doplnil slova Hamousové velitel strážníků Solar.

Místo sedmi pětadvacet

close Ilustrační foto. info Zdroj: DENÍK/Lukáš Ivánek zoom_in Aktuálně v Žatci funguje sedm kamerových bodů, strážníci využívají také jednu mobilní kameru a fotopast. Při modernizaci se počítá také s výrazným zvýšením počtu digitálních očí, podle radnice o to žádá veřejnost. „Lidé, hlavně z některých lokalit, nás sami žádají o umístění kamer, pomáhají výrazně při udržování veřejného pořádku," zdůvodnila rozšiřování starostka Žatce.

V ulici Bratří Čapků, Javorové, Dr. Kůrky nebo na náměstích Svobody, Havlíčkově či Kruhovém. Tam všude už v Žatci hlídají kamery. Od roku 2015 pak také na novém autobusovém nádraží.

Nové rozšíření by mělo být velmi výrazné. Místo sedmi míst by jich mělo být přes dvacet. „Chceme rozšíření na zhruba čtyřiadvacet nebo pětadvacet kamerových míst. Spolupracujeme s radnicí, se státní policíí. Chceme je dát například k nemocnici, ke hřbitovu, do problematických lokalit nebo k výjezdům z města. To kvůli krádežím aut," vypočítal možná nová umístění Miroslav Solar.

Louny pod dohledem

Stále více digitálních očí sleduje ale i další města okresu Louny. Například právě Louny nebo Podbořany, Postoloprty v tomto ohledu výrazně zaostávají.

V Lounech je aktuálně dvanáct pevných kamerových bodů, využívají tam také dvě mobilní, a tedy rychle a podle potřeby přemístitelné kamery a fotopast. Poslední mobilní kamera tam přibyla letos v dubnu, město je nyní, než Žatec přikročí k modernizaci, z regionu nejvíce sledované.

Kamery jsou v Lounech například v ulici Pod Šancemi v okolí řeky, jsou na sídlištích, náměstích, u autobusového nádraží nebo v lokalitě Husovy ulice. Také v Lounech mluví nahlas o dalším rozšiřování.

Místo strážníků Policie ČR

Dlouho bez kamerového systému byly Podbořany. Situace se tam v posledních letech ale změnila. První kameru radnice koupila před osmi lety, od té doby jich je ve městě deset a funguje tam také fotopast. „Jsou na důležitých a problémových místech. Na náměstí, parkovištích na sídlištích, kolem škol, na koupališti, na místech, která byla problematická kvůli drogám," řekl už před časem Deníku Martin Gutzer, tajemník podbořanské radnice. Podbořany jsou přitom výjimkou, nemají totiž strážníky, kteří kamery „obhospodařují" v ostatních městech. Radnice se ale dohodla na jiném řešení a výstup z kamer tak má k dispozici Policie ČR.

I Podbořany dál plánují svůj kamerový systém v blízké době rozšiřovat, mají vytipovaná další místa, lidé o ně žádají.

Výjimkou jsou v regionu Postoloprty. Tam sice mají čtyři kamery a dvě fotopasti, jejich dosah je ale hodně omezený. Nedohlíží na celé město, ale jen na centrální náměstí a nejbližší okolí. Z Postoloprt jsou přitom slyšet hlasy, které volají po rozšíření kamer i do dalších lokalit města, zatím k tomu ale pravděpodobně nedojde.

O rozšiřování kamerového systému se v Postoloprtech hlasitě mluvilo už před letošním rokem, diskuze se pravděpodobně bude opakovat i letos. Nové kamery ale asi ještě budou muset počkat. „Uvažujeme o rozšíření na zhruba deset kamer. Do rozpočtu na letošní rok ale částka na nové kamery neprošla, uvidíme, jak bude probíhat diskuze letos. Znovu se o tom budeme bavit na podzim, plány máme připravené, uvidíme, jaký názor bude mít zastupitelstvo. Osobně si myslím, že více kamer ve městě by mělo své opodstatnění, také je ale pravda, že nás čeká dost investičních akcí a peníze budeme pravděpodobně potřebovat jinde, kamery by mohly počkat," sdělil na dotaz Deníku Zdeněk Pištora, starosta Postoloprt.

Pod neustálým dohledem

S dalším a dalším rozšiřováním kamer ve městech se znovu rozvířila diskuze o jejich umisťování a využívání, někteří lidé se bojí o své soukromí, říkají, že jsou nadužívané a přeceňované. Na radnice se v drtivé většině obracejí lidé se žádostmi o nové kamery, chtějí je ve svých ulicích, mohlo by se tedy zdát, že že jsou s nimi všichni smířeni a spokojeni.

Najdou se ale i lidé, kterým jsou nepříjemné a upozorňují také na zápory. Nelíbí se jim sledování, vadí jim možné zneužívání. „Pod dohledem jsou neustále všichni. I slušní lidé. Na každém kroku nás někdo sleduje," rozčiloval se už před časem v jednom z článků Deníku Milan Klupák. „Brzy bude kamera na každém rohu, úplně všude. Neuděláme krok, aby o tom někdo nevěděl," přidává se Milena Vernerová.

Kritici také říkají, že kamery by se měly dávat prioritně do center měst a problémových lokalit, ne všude. „Není důležité, kolik kamer bude, ale jak budou záběry vyhodnocovány. Když jich bude hodně, nikdo na to nebude stíhat koukat a bude to zbytečné. Nemělo by jich být moc, jen na důležitých místech," uváděla Alena Pivková.

Podle průzkumů většina veřejnosti, zástupci měst a strážníků s kritiky ale nesouhlasí. Kamery jsou prý sledovány pečlivě, vyškolenou obsluhou. K dipozici jsou i záznamy. Také připomínají a shodují se, že o více digitálních očí žádají sami lidé, stížnosti na porušování soukromí prý nejsou. Upozorňují také na to, že díky kamerám se podařilo objasnit v okrese Louny případy fyzického napadení, krádeže, pomáhají i při objasňování dalších trestných činů, například loupeží. Pomáhají také v boji proti dealerům drog. Podle policistů jsou kamery velkým pomocníkem.

I když kamer v okrese Louny stále přibývá, proti jiným městům v Ústeckém kraji jich města regionu pořád mají výrazně méně. Například v Ústí je více než 150 kamer, v Mostě přes 60, desítky jich jsou také v Chomutově.