Zloději a další nekalé živly už to nebudou mít v Holedeči u Žatce tak jednoduché. Obec v těchto dnech nechala rozmístit devět kamer, které sledují nejproblémovější místa ve vesnici.

Do bezdrátového kamerového systému investoval obecní úřad čtvrt milionu ze svých rezerv. „Kamery slouží především k prevenci kriminality a ochraně majetku našich občanů," vysvětlil starosta Holedeče Pavel Adamec s tím, že systém je schopný zachytit a rozeznat i poznávací značky aut, a to i v noci. „Záznam zůstává v systému uložený jeden rok a samozřejmě jsme připraveni předat jej v případě porušení zákona policii," upozorňuje starosta.

Dočkat by se mohly i spádové vesnice

Do budoucna chce nechat kamerový systém rozšířit i do spádových vesnic, tedy do Veletic, Stránek a Holedečku, kde je nyní umístěna kamera alespoň u autobusové zastávky, na kterou musí přes frekventovanou silnici přecházet lidé a hlavně školáci z Holedeče.

Investici schválili zastupitelé na svém zasedání už březnu. „Jejich rozmístění jsme nechali na dodavateli, který má s touto tématikou větší zkušenosti," prozradil Pavel Adamec. Starosta může všechny záznamy pohodlně sledovat na monitoru ve své kanceláři a v případě problémů okamžitě reagovat.

V obci už zaznamenali nejeden čin krádeže, například odcizení krytů kanálů, okapů z oploceného domu, autobaterie z osobního vozu či železných tyčí k rajčatům ze zahrad. Sledován je již i hřbitov v sousedním Holedečku, kam obec umístila tzv. fotopast.     Lada Kvapilová