Už nejen větší města spoléhají v boji se zloději a lidmi, kteří ničí majetek, na kamery. Kamerové systémy si v poslední době stále častěji pořizují i menší obce. V červnu začne fungovat v Lubenci.

Obec už nechce neustále napravovat škody po nenechavcích. „Kamery budou sloužit hlavně proti vandalům a zlodějům. V noci se nám tu často dějí divoké věci a těm chceme zabránit,“ líčí starosta Lubence Bohumil Peterka.

Poničené lavičky v centru obce, velký nepořádek, popíjející skupinky v areálu školy a školky. S tím vším chce vedení Lubence skoncovat. „Musíme po nich každé ráno uklízet a platit způsobené škody,“ pokračuje Peterka.

V Lubenci bude umístěno celkem šest kamer. Přístup k nim bude mít několik lidí schválených zastupitelstvem, kamery budou také pořizovat záznam.

Policie bude mít k dispozici záznam

„Pokud se na místě v noci nebo i ve dne něco stane nebo bude něco ukradeno, záznam předáme policii, která pak bude mít jednodušší práci při dopadení pachatele,“ řekl. Kamery mají v obci na Podbořansku hlídat hlavně centrum, ale také areál školy a školky. „Kamery nás přijdou na 400 tisíc korun. V těchto dnech probíhá jejich instalace a seřizování, v provozu chceme mít systém do konce června,“ dodal pro Deník Bohumil Peterka.

Kamery před nedávnem instalovala radnice také v Podbořanech, Žatec je využívá již mnoho let. Naopak Louny je zatím nemají.