Betonové zábrany na nezpevněné ploše na okraji Žatce, kde dříve měla sklad posypového materiálu Správa a údržba silnic, nebudou. Měly zamezit vjezdu kamionů na tento městský pozemek poblíž silnice I/27 Most - Plzeň na jižním okraji Žatce u benzínové pumpy OMV.

Umístění zábran neschválili v působnosti rady města žatečtí zastupitelé, kamiony tam dál mohou stát "na divoko". A to i přes to, že jejich umístění doporučila jak dopravní komise města, tak odbor dopravy žatecké radnice.

Zastupitelé v této věci nepřijali žádné usnesení. Hlasovalo se jen o usnesení, které umístění zábran neschvaluje. Navrhla ho starostka Zdeňka Hamousová. „Podle mého se tam zábrany nemusí dávat. Kamiony někde stát musí, nemáme jinou lokalitu. Myslím, že by bylo vhodné to zatím tolerovat, dát tam popelnici, srovnat díry na parkovišti, aby to mělo nějakou úroveň," zdůvodnila návrh Hamousová.

Mělo se hlasovat, ale nestalo se

Pro návrh starostky Zdeňky Hamousové se ale dostatek hlasů mezi zastupiteli nenašel. Proti byl například radní Jaroslav Hladký, ale i další. „Je to nebezpečný výjezd, podloží nevyhovuje, je to nedůstojné," řekl Hladký.

Jenže. O opačném usnesení, které by instalaci zábran naopak schvalovalo, se nakonec vůbec nehlasovalo. Přitom by se o původním návrhu usnesení, pokud není přijat protinávrh, mělo také hlasovat. Ale nestalo se, schůze běžela dál…

Výsledek? Protože zastupitelé na své první letošní schůzi nepřijali žádné rozhodnutí, mohou tam dále kamiony parkovat „na divoko". Parkoviště tam oficiálně není, není ale také nic, například zábrany, co by jim tam bránilo vjet.

Výjezd z parkoviště je prý nebezpečný

Přitom zábrany a konec parkoviště navrhovala jak dopravní komise města, doporučoval je i radniční odbor dopravy. „Přikláním se k instalaci zábran. Je tam bláto, zcela nevyhovující povrch, který ani nemá nosnost pro kamiony. Také výjezd z parkoviště na komunikaci je tam nebezpečný, otáčejí se tam, vjíždějí u křižovatky. Kamiony tam nemají co dělat," řekl Jiří Dobruský, šéf odboru dopravy na žatecké radnici.

Na ploše na okraji města, u výjezdu na silnici Most - Plzeň, nedaleko benzínové pumpy OMV, pravidelně parkuje několik nákladních aut. Objevují se stížnosti, že je to u vjezdu do města nevzhledné a nebezpečné.

Na druhou stranu si řidiči kamionů opakovaně stěžují, že nemají v Žatci kde parkovat. Po městě parkovat nemohou, auta tak odstavují „na divoko" na různých místech na okrajích města. Tím argumentují také zastánci zachování současného stavu. Naopak odpůrci namítají, že jde o soukromé firmy, které si musí zajistit parkování pro své vozy, nemělo by to za ně řešit město. Například v soukromých areálech ve městě. Připouští ale, že alespoň jednu plochu na parkování kamionů by město mělo mít, je tak možné, že se v blízké budoucnosti zastupitelé k problému vrátí.