Archeologům, v čele s Petrem Čechem, se opět podařilo dokázat, že centrum Žatce je opravdovou pokladnicí historických nálezů. Tentokrát našli v Zeyerově ulici několik kusů keramiky ze 16. století. Keramika byla objevena ve výkopu v ulici, kde probíhá rekonstrukce kanalizace. „Jednalo se o zaniklý suterén domu. Byl vyzděn z kamene a nahozen maltou. Byla nalezena i část dveřního otvoru,“ přiblížil místo nálezu archeolog Petr Čech.

Lev bez přirození je starozákonní symbol Krista

Uvnitř domu bylo nalezeno několik kusů keramiky z kachlových kamen. „Na kachlích je vyobrazen lev bez přirození, což je starozákonní symbol Ježíše Krista. Kachle jsou honosné, masivní a graficky výborně provedené. Na některých z nich je i zelená poleva, která je charakteristická pro 16. století,“ uvedl při předvádění nálezu archeolog.

Určit dobu, ze kterého bylo nalezené obydlí, archeologům pomohl i další nález. „V zásypu jsme našli také dvě drobné stříbrné mince z doby Ferdinanda II., tedy z období let 1618 až 1637. Díky mincím víme, že dům zanikl během třicetileté války,“ pokračoval s rukama od sazí Petr Čech. Zároveň vysvětlil, že i saze pocházejí ze stejné doby jako nález. „Saze jsou mastné, a tak společně se zeminou kachle výborně zakonzervovaly,“ řekl.

Nalezené kachle by svědčily o bohatství majitele domu. V dnešní Zeyerově ulici byla ale dříve chudinská čtvrť. „Je to zřejmé z unikátního dřevorytu Jana Willenberga z roku 1611. V centru Žatce jsou vyobrazeny honosné domy a v Zeyerově ulici chudinská zástavba,“ řekl archeolog. Jak se tedy honosné kachle do chudinského domku dostaly, se dnes dá už jen spekulovat. Archeologové na to však mají svůj názor. „Ve výkopu se našly i jiné kachle. To znamená, že kamna byla slepena z několika různých druhů keramiky. Všechno nasvědčuje tomu, že chudina kamna poskládala z toho, co našla. Pravděpodobně některý z bohatých měšťanů na začátku třicetileté války kachle vyhodil. Chudině však bylo jedno, z čeho kamna má, hlavně že bylo teplo, a tak vyhozené kachle chudí lidé sebrali. Postavili kamna znovu z nalezeného materiálu,“ přiblížil domněnku o žateckém nálezu archeolog Petr Čech.