Starosta by měl se svým městem žít, vědět o jeho trápeních, ale i radostech. Také kvůli tomu je v zákoně podmínka, že kandidát na zastupitele, a potažmo i na starostu a místostarostu, musí mít trvalý pobyt ve městě, kde chce jít do voleb.

Někteří kandidáti na funkci starosty v okrese Louny se ale občany „svého“ města stali teprve před několika měsíci, ve volebním roce.

Vadí to jejich politickým oponentům, kteří na to často poukazují, také i části občanů. Ptají se: jak mohou vést město, když v podstatě bydlí někde jinde? Neznají ho podrobně, nevědí, jaké tam jsou problémy. Odúřadují a odjedou jinam? U jiných bychom to ještě přešli, ale u lidí, kteří říkají, že chtějí být starostou? Podobné „stížnosti“ se týkají i dvou kandidátů na starosty v okrese Louny. Marcel Kollmann, lídr ODS v Žatci, měl ještě před nedávnem bydliště v Čeradicích. Také Josef Archman, jednička uskupení Za průhledné a vyrovnané hospodaření města Podbořan, se přihlásil k trvalému pobytu ve městě až před několika měsíci.

Deník oslovil oba muže, kteří by rádi po volbách stanuli v čele „svých“ měst. Podle obou je trvalý pobyt jen formalitou, oba prý v Žatci, respektive Podbořanech, žijí, pohybují se a pracují dlouhou dobu.

„V Žatci jsem se narodil, téměř celý svůj život jsem tam i pobýval. Velmi krátký trvalý pobyt v Čeradicích měl čistě osobní charakter a změna byla spíše úřednickou komplikací. O dění v našem městě jsem se zajímal samozřejmě i po dobu krátkého trvalého pobytu v Čeradicích, protože v Žatci trávím prakticky větší část dne,“ řekl první muž na kandidátce žatecké ODS Marcel Kollmann.

V Podbořanech to vře

Podobně se vyjádřil i podbořanský Josef Archman. V Podbořanech je situace ještě vyhrocenější než v Žatci, politici tam sahají i k závažným obviněním.

Archman nedávno obvinil tajemníka podbořanské radnice Martina Gutzera a starostu Radka Reindla z nepravostí, žádné důkazy ani po opakované výzvě Deníku ale nedodal. „Jeho nesmyslná vyjádření, za která se již teď musí omlouvat, pramení zcela evidentně z toho, že v tomto městě nebydlí, neví nic o jeho fungování a nikdy se o něj nezajímal a nikdy nebyl ani na jednom zasedání zastupitelstva,“ zlobí se na svého protivníka podbořanský starosta Radek Reindl.

Archman se narodil v Podbořanech, pak z nich ale odešel a žil v Lubenci. V Podbořanech ale podle svých slov dlouhá léta podnikal a trávil tam dost času. Trvalý pobyt ve městě získal v roce 2010. „Každý normální člověk přece ví, že to není o razítku v občanském průkazu, ale o tom, co danému městu chcete přinést,“ řekl.

Otázka na trvalý pobyt vyvolala u Archmana úsměv na rtech. Sám říká, že v Podbořanech byl prakticky denně od roku 1978, od roku 1992 tam má firmu. „Cítím se být občanem Podbořan nikoli týdenním, jak o mě někteří tvrdí na plakátech, ale celoživotním,“ píše na svých internetových stránkách Josef Archman.