Již 15. ročník Národního pochodu pro život proběhne dnes, o prvním jarním dnu, v Praze. Začne ve 14.15 hodin na Mariánském náměstí. Od 12.30 bude v kostele sv. Jiljí v Husově ulici celebrovat mši svatou pro účastníky tohoto pochodu pražský arcibiskup, kardinál Dominik Duka.

Právě on, církevní hodnostář a velká osobnost české společnosti, hned druhý den, tedy v neděli 22. března, poctí svou návštěvou dvě vesnice na Lounsku - Opočno a Touchovice.

Pořadatelé a účastníci pochodu v Praze bojují za práva ještě nenarozených dětí na život. „Chceme, aby každá žena čekající nečekaně dítě věděla, že v tom nezůstane sama. Chceme, aby si muži uvědomili svou zodpovědnost a ženy v nich nacházely oporu. Chceme, aby 23 tisíc dětí počatých, ale ještě nenarozených, nepřicházelo ročně o život, ale dostaly šanci žít. Na Národní pochod pro život přicházejí tisíce lidí ochotných pomoci. Toužíme, aby společnost chránila všechny děti od okamžiku početí. Jsme pro život. Vždy hledáme řešení," uvádějí pořadatelé pochodu z Hnutí pro život.

Boj o nenarozený život

Pochod pro život podporují také představitelé duchovního života v našem okrese. „Pochodu pro život se letos bohužel nezúčastníme, protože tady v naší farnosti máme duchovní obnovu. Určitě ale budeme tento den na nenarozené děti pamatovat. Například aby si to maminky rozmyslely a nedaly si děťátko vzít," uvedl otec Vilém Marek Štěpán z farnosti v Liběšicích u Žatce. „Moc mě mrzí, že jsem akci nemohl ohlásit v kostele. Přesto vás ujišťuji, že sobotní mši svatou budu obětovat na tyto dobré úmysly a také za děti, kterých se tak nehezky zbavujeme," odpověděl Deníku P. Werner Horák, děkan římskokatolické v Lounech.

Kardinál Dominik Duka po své sobotní mši v Praze se v neděli vydá za lidmi v Touchovicích a Opočně. Jeho návštěva v tomto regionu na Lounsku potrvá zhruba od 10 do 14 hodin. Součástí jsou mše v kostele, beseda s návštěvníky v sokolovně i zastávka u kaple v Touchovicích.

(ad, lib)