„Dálniční oddělení v Lubenci je už organizačně zřízeno, probíhá výběr nových policistů a policistek. V provozu by mělo být v průběhu roku 2022,“ sdělila Zuzana Týřová z Krajského ředitelství Policie ČR Karlovarského kraje. Kvůli poměrně malé délce dálnice D6 v Ústeckém kraji bude oddělení v Lubenci spadat pod policejní ředitelství v tomto lázeňském městě. Druhé dálniční oddělení v Karlovarském kraji se plánuje v Sokolově, jedno má vzniknout také ve Středo-českém kraji.

Dálniční oddělení bude zatím sídlit v provizorních prostorech, později se přestěhuje do nové budovy. Ta má vyrůst poblíž Lubence u křižovatky se silnicí na Podbořany, která vznikla jako součást dálničního obchvatu, jenž se zprovoznil v závěru srpna. Výstavbu objektu v místě dnešního pole připravuje Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), jeho součástí má být i středisko správy a údržby dálnice. „Aktuální předpoklad zahájení výstavby objektu střediska v Lubenci je rok 2024,“ sdělil mluvčí ŘSD Jan Studecký.

Vedení Lubence návrat policistů vítá. V obci byla služebna, zhruba před patnácti lety došlo k jejímu uzavření. „O policejní oddělení jsme v Lubenci před lety přišli, přítomnost policistů v blízkosti obce určitě chceme. A spolu se střediskem údržby to přinese pracovní místa,“ sdělil před časem lubenecký starosta Jiří Chaloupecký.

Dálniční oddělení jsou prioritně určená ke službě na samotné dálnici a místech, která s ní přímo souvisí. Například odpočívadla nebo benzínové stanice. Zasahovat ale mohou i jinde. „Pokud budou policisté z dálničního oddělení Lubenec přivoláni k řešení protiprávního jednání jinam, pak samozřejmě provedou všechny nezbytné úkony vedoucí k ochraně života a zdraví osob a majetku,“ popsala Zuzana Týřová.

V okrese Louny už jedno dálniční oddělení policie je. Sídlí v průmyslové zóně Triangle u Žatce a stará se o dálnici D7 Praha – Chomutov. Konkrétně o úsek od Postoloprt po Chomutov. Tabulkový stav má stejný jako plánované oddělení v Lubenci, obsazeno je třináct míst. Dvacítka policistů chybí a i toto oddělení shání lidi. Vedoucí dálničního oddělení Postoloprty Jiří Samuel věří, že se najdou.

„Práce u nás má řadu výhod, věřím, že máme co nabídnout,“ řekl. Kromě zmíněného ohodnocení, benefitů a náborového příspěvku připomněl, že práce policisty je sama o sobě různorodá a na rozdíl od některých jiných není jednotvárná.