Už brzy se v místech, kde se v minulosti proháněly tanky a pochodovaly stovky vojáků, bude bydlet a bude tam pořádně živo.

Ale úplně jinak, než byly podbořanské kasárny zvyklé.

Radnice získala další peníze na zbourání nepotřebných budov, ještě letos by se první parcely mohly začít nabízet.

Vyšlo to možná rychleji, než v Podbořanech počítali a čekali. Na první dotaci na začátek demolic v kasárnách, při kterých šlo loni k zemi několik bývalých vojenských objektů, čekali ve městě dva roky. Druhá přijde letos, prakticky hned po požádání.

„Na stránkách ministerstva pro místní rozvoj už je naše žádost mezi schválenými. Je to výborná zpráva, budeme moci dokončit přípravu nové obytné zóny v areálu bývalých kasáren,“ raduje se z dobré zprávy podbořanský místostarosta Karel Honzl.

Většina lidí v Podbořanech revitalizaci kasáren vítá. „Je dobře, že se to dělá rychle. Podbořany se můžou dál rozvíjet, zchátralý areál už nebude hyzdit kraj města,“ myslí si například Pavel Holeček.

Bourat by se mohlo začít v létě

Druhá etapa demolic bude stát celkem 13,7 milionu korun. Z této částky pošle 8 milionů stát, město má doplatit 5,7 milionu. „Do konce června chceme uzavřít výběrové řízení na dodavatele, v létě by se mohlo začít bourat,“ pokračuje Honzl. První etapa demolic v kasárnách stála 10,6 milionu korun.

V areálu je vyčleněna také část pro drobnou průmyslovou výrobu a sklady, ale hlavně tam už brzy vznikne nová obytná čtvrť. První parcely, které vznikly loňským bouráním v levé části areálu směrem na Buškovice, by se mohly začít nabízet už letos. „O volné parcely ve městě je zájem, chceme jich proto nabídnout co nejvíce a co nejrychleji,“ připojuje se starosta Podbořan Radek Reindl.

„Je po nich hlad; jakmile nějaké nabídneme, jsou vždy hned pryč,“ pokračuje Honzl. Letos se bude bourat po obou stranách centrální komunikace. Kolik nových stavebních parcel v rozlehlém areálu kasáren celkem vznikne, nelze zatím přesně říci. Napoví až studie, kterou vytvoří studenti architektury. „Ta by nám měla pomoci určit, kudy povedou komunikace, kde bude zeleň a podobně. Hotova by měla být v červnu, pak budeme vědět, kolik parcel budeme mít,“ vysvětlil podbořanský místostarosta. Bydlení v areálu určitě najdou desítky rodin.

Přeměna areálu pokračuje dobře

Zájem mají i developeři. Šestnáct domků, z toho čtyři dvojdomky, chce v areálu stavět firma AR auto, která si od města loni koupila pozemky za 1,3 milionu korun. Ta si demolice provede sama. Další řadové domky mají vzniknout přestavbou bývalých ubytoven u vjezdu do areálu. „Až dokončíme druhou část demolic a vytvoříme parcely, zbude nám už jen pár objektů, které se nebudou bourat. Obytná část bude prakticky dořešená, bude se pak pracovat už jen na části pro sklady a drobný průmysl. Ale tam už jsou některé objekty také prodané,“ uzavřel Honzl.

Bývalý vojenský areál získalo město po dlouhých tahanicích od armády v roce 2007.