Od roku 2011 vybudovala a prodala podbořanská radnice už desítky stavebních parcel v bývalých kasárnách, které ve zdevastovaném stavu převzala od státu. Další domy vybudovali developeři. Bývalý vojenský areál žije, minulostí už jsou tanky, pochodující vojáci či salutování, několik let tam už roste obytná čtvrť. Rozšiřovat se má i letos, v kasárnách nechá podbořanská radnice upravit dalších jedenáct pozemků. Vedení města čelí ale také kritice, že dotovanými parcelami ničí další majitele pozemků.

„Parcely, které jsme nabízeli v minulých letech, byly ihned rozebrané. Kdyby zájem nebyl, zůstávají nám, ale to se nestává. Zájem je velký. Chceme proto dále podporovat novou výstavbu, chceme, aby si lidé v Podbořanech stavěli domky, jsme rádi, že tu chtějí bydlet, chceme je podpořit a vyhovět jim," vysvětluje podbořanský starosta Radek Reindl, proč i letos město nabídne další pozemky pro stavbu domků v kasárnách.

O parcely je velký zájem

Jedenáct dalších parcel má vzniknout v bývalém vojenském areálu v průběhu letošního roku, příprava inženýrských sítí by měla stát 2,5 milionu korun. Radnice chce dosáhnout i na dotace. „Peníze na vybudování jsou schválené v letošním rozpočtu. Navíc chceme letos nechat zpracovat také studii, která napoví, jak by mohla vypadat poslední nevyužitá část bývalých kasáren u silnice na Vroutek. Uvažujeme, že i tam by se mohla rozšířit obytná zóna, o parcely je opravdu zájem," pokračoval pro Deník podbořanský starosta.

Bývalé podbořanské kasárny se za několik let změnily k nepoznání. Od roku 2011, kdy tam bylo nabízeno prvních šestadvacet stavebních parcel,tam vyrostlo nebo brzy bude vybudováno zhruba čtyřicet až padesát domů. Jedná se o klasické rodinné domy i o řadové. Lidé oživení lokality, která začala skomírat po odchodu vojáků, vítají. „Je to jen dobře, že se v Podbořanech staví. Kasárna byla zanedbaná, bez života, teď se tam stěhují rodiny," řekl Deníku Pavel Zajíc.

Ničí město trh s nemovitostmi?

Podbořanská radnice ale musí také odrážet kritiku, že parcely prodává výrazně levněji než okolní města či soukromníci, dotuje je, a ničí tak údajně trh s pozemky. Radnice podle kritiků supluje práci developerů. Zasíťované parcely v kasárnách v minulosti radnice prodávala za 250 korun za metr čtvereční. To je výrazně méně než se prodává v okolí, oproti Žatci dokonce několikanásobně. „Město zasahuje do svobodného podnikání a ničí trh. Parcely se dotují a developeři, kterým házíme klacky pod nohy, pak nemají šanci. Kdo by tu pozemky mohl nabízet, když proti městským nemá šanci je prodat, jsou výrazně levnější," tvrdí zastupitel Lumír Šopf. „Nechci nic jiného, než pro všechny stejné podmínky," řekl dále opoziční zastupitel.

Podle starosty ale developeři, až na několik výjimek (domy a pozemky nabízejí a nabízely v kasárnách například společnosti AR Auto, Amigo Brabec, další firma přebudovala staré domy - pozn. red.), nemají příliš velký zájem, zasíťované pozemky či hotové domy ve větší míře v podobné lokalitě v Podbořanech nenabízí a město, pokud chce lokalitu rozvíjet, je musí zastoupit a pozemky připravit. A rovné podmínky podle starosty zájemci mají, vše je veřejně vyhlašováno, nikdo nemá výhody.

„Žádné klacky pod nohy neházíme. Všechny pozemky v kasárnách jsme řadu let nabízeli za příznivé ceny developerům, aby si je koupili komplet, rozparcelovali je a vybudovali na nich domky sami, včetně inženýrských sítí. Ale žádný velký zájem nebyl," říká starosta Radek Reindl.

Developeři později ztratili zájem, výstavbu tak podporuje město

„Někteří toho využili, koupili část areálu a domky nabízejí. Každý, kdo chtěl, mohl koupit část lokality a pozemky tam sám udělat. O další části areálu ale zájem ze strany developerů nebyl, a proto jsme se rozhodli, jako službu občanům, když chceme lákat rodiny do města, připravit pozemky sami. Suplujeme tedy roli developerů, není to naše selhání, ale jejich. Jednotlivé stavební pozemky jsme začali nabízet až poté, co se nikdo nehrnul k tomu tady domky a pozemky připravovat komplet. Podbořany jsou malý trh, příliš se sem klasičtí developeři nehrnou. A ti podnikatelé, kteří se teď ozývají, si představují, že jim město vybuduje inženýrské sítě a další věci, levně prodá, a oni budou jen počítat zisk. Je to takové město kompletně vše připrav a já to pak prodám. A to se nám nelíbí," tvrdí starosta. „Trh určitě neničíme. Pokud se najde někdo, kdo tu kompletně připraví pozemky a postaví domky, budeme jen rádi. Teď ale musíme suplovat developery, pokud chceme, aby v Podbořanech nějaké pozemky byly," dodal starosta.

Kasárna v Podbořanech získalo město od armády v roce 2007 po dlouhých letech sporů o restituce. Radnice měla o areál dlouhodobě zájem, definitivně ho ale získala právě až před sedmi lety. V areálu proběhly v minulých letech postupně demolice starých vojenských budov, na volných pozemcích vznikají parcely pro individuální bydlení. Využité jsou také některé větší budovy pro drobnou průmyslovou výrobu či sklady.