Převod bývalých podbořanských kasáren se stále oddaluje. „Je to ohromná škoda. Tři čtvrtiny pozemků nejsou dotčeny sporem s rodem Czernínů, jsou plně oddělitelné a už mohly být dávno revitalizovány a město se mohlo rozvíjet. Už na pozemky máme zájemce, takhle všechno chátrá a opravy budou stále dražší,“ uvedl Martin Gutzer, tajemník Městského úřadu v Podbořanech.

Armáda se areálu vzdá pouze jako celku

Armáda trvá na tom, že na převodu pracuje, ale areál chce předat pouze vcelku. „Armáda ČR neuvažuje o tom, že by předávala pozemky po částech, pouze celek. V současné době probíhá přezkoumání restitučních nároků rodiny Czernínů na Ministerstvu zemědělství – Ústředním pozemkovém úřadě. Tyto kroky by měly vyústit k předání pozemků městu v co nejbližší době, na čemž má armáda zájem,“ sdělila na dotaz Deníku Jindřiška Verešová z tiskové a informační služby Ministerstva obrany ČR.

Spory se týkají jen menší části prostoru

Město o převod areálu o velikosti 22 hektarů usiluje již několik let. Spory se vedou o část velkou 6 hektarů, na kterou si dělá nárok restituent. Podle města i armády je však jeho nárok bezpředmětný, protože už pozemky v době vyvlastňování neměl ve svém majetku. Armáda už také nabídla městu pronájem, ten byl ale pro Podbořany nevýhodný