Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Stát nechce Žatci dát kasárny

Žatec - Město chce areál kasáren získat bezúplatně, nebo jen za symbolickou cenu.

18.1.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/ Petr Przeczek

Žatec chce získat areál tzv. spodních kasáren na okraji města ve směru na Trnovany. Posádka v Žatci už se rozšiřovat nebude, takže vojáci areál nebudou potřebovat. „Chceme areál získat bezúplatně, nebo za symbolickou částku,“ řekl Aleš Kassal, zástupce starosty města.

Zadarmo? Není důvod

Bezúplatně získaly opuštěné vojenské areály na okrajích měst už dříve například Louny, nebo loni Podbořany. Ministerstvo obrany žatecké kasárna ale tentokrát městu zadarmo předat nechce. Podle zástupců ministerstva proto není důvod. Navíc tento resort hledá další zdroje peněz, mezi které má patřit i prodej nepotřebného majetku.

„Záměrem ministerstva obrany je prodej žateckých kasáren. Tento postup je v souladu s přijatou strategií nakládání s nepotřebným majetkem, umocněnou skutečností, že ministerstvo obrany hledá další finanční zdroje, mezi které patří zejména prodej nepotřebného majetku,“ uvedla ministryně obrany Vlasta Parkanová.

Zhruba desetihektarový areál na okraji města by do budoucna mohl být pro Žatec další strategickou rozvojovou zónou. Vyrůst by tam mohly třeba další rodinné doby nebo byty, nabízejí se i další možnosti využití. Vojenská posádka v Žatci se měla stát jednou z největších v Česku. Ve městě měla sídlit 4. brigáda rychlého nasazení.

Další prapory nepřibudou

V Žatci měla sídlit kompletní brigáda se svými třemi prapory – tedy zhruba dva tisíce vojáků. V současné době je ve městě jen ale velitelství 4. brigády rychlého nasazení a jeden, 41. mechanizovaný, její prapor. K tomu měly do Žatce přijít ještě dva prapory – 42. mechanizovaný z Tábora a 43. výsadkový z Chrudimi. Ministerstvo obrany potvrdilo, že dva prapory do Žatce už nepřijdou. „Prapor z Chrudimi se do Žatce stěhovat nebude,“ řekla při návštěvě východočeského města Vlasta Parkanová, ministryně obrany.

Na dotaz Deníku Blanka Majkusová z kanceláře náčelníka generálního štábu Armády ČR potvrdila, že do Žatce se nebude stěhovat ani 42. prapor z Tábora. „V Žatci nadále zůstane velitelství brigády rychlého nasazení spolu s jedním mechanizovaných praporem. Nárůst počtu vojáků v posádce není plánován,“ uvedla.

V Žatci zahájila činnost 4. brigáda rychlého nasazení v roce 2004. Do města přišla z Havlíčkova Brodu a 41. prapor z Benešova. V plánu bylo soustředit všechny tři prapory brigády v Žatci, čímž by vznikla jedna z největších vojenských posádek v zemi. Pro město by to znamenalo velkou prestiž, neboť tato brigáda je jednou z nejlepší jednotek, které má Armáda ČR k dispozici.

V minulých měsících vojáci brigády zajišťovali zahraniční mise v Afghánistánu, Iráku i Kosovu. Pro mnoho vojáků ze Žatce tyto mise ale určitě nebyly poslední. Česká armáda společně se slovenskou vytváří speciální bojovou jednotku pro potřeby Evropské unie, takzvanou battlegroup. Jednotka bude čítat asi 1500 vojáků. Z toho budou dvě třetiny Češi, kteří budou i velet. Základ této jednotky budou tvořit příslušníci žatecké 4. brigády rychlého nasazení. Členské státy EU se dohodly před lety na vytvoření 13 battlegroups.

18.1.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Kulturní tipy: Ples, koncerty, drakiáda i strašidelná procházka

Ilustrační foto.
70

ANKETA: Zavedli byste v České republice euro?

Chaty ve Smolnici vykrádal padesátiletý muž

Smolnice - Po zloději zůstala majitelům objektů škoda téměř třicet tisíc korun.

Někteří volební lídři zůstanou v kraji, další vyrazí do Prahy

Ústí nad Labem - Jedni zůstanou se svými voliči doma. Další kandidáti v sobotu odcestují po uzavření volebních místností do pražských partajních centrál. Všichni ale chtějí získat co nejvíc křesel v Poslanecké sněmovně.

Speciální vlak ukončí sezonu na Švestkové dráze

Lounsko - Speciální souprava se salonním vozem projede trať Českým středohořím příští víkend.

ANKETA: Zavedli byste přímou volbu starostů?

Ústecký kraj, Lounsko - Patnáct zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím osmi stran v Ústeckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení